| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de ieri ma doare-n gat sau piept cand trag aer, iar cand trag aerul simt ceva in gat ca cum s-ar mari gen si trebuie sa tusesc imediat dupa, am dureri musculare, oboseala, am avut o durere cand intorceam capul spre stanga, ma intepa in spate, uneori dureri pe sub coaste, dureri maxilare, ce poate fi? ( Mi-e teama sa nu fi avut atac de cord) Am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o banala gripa/raceala, ca toate simptomele mentionate de tine sunt clare de la o banala gripa.
Atacul de cord se manifesta foarte urat, cu o gheara in piept, in dreptul inimii, cu durere imensa, cu lesin... nicium cu ceea ce ai descris tu mai sus.
Stai linistit ca tu ai doar oi banala raceala.
Culca-te devreme, ia un paracetamol si bea mult ceai cu miere de albine si zeama de lamaie si in 2-3 zile vei fii ca nou.

| Alexandru55667 a răspuns (pentru Violleta2022):

Problema e cand respir pe gura dimt cum ceva imi opreste respiratie din gat din ma zgarie intr-un fel iar apoi sunt obligat sa tusesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru55667):

O inflamatie sau infectie in gat, asta ar putea fi problema.
Dar de aici si pana la atacul de cord, este cale imensa.