| SlenderMan299 a întrebat:

Când vreau să vorbesc la oră sau în fața unui public, mă blochez. Efectiv nu pot scoate niciun cuvant din gură, deși înainte să vorbesc, repet textul de N ori și totul iese bine. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Salutare!
Ca sa rezolvi problema asta trebuie doar sa scapi de frica de a rade cineva de tine sau de a te critica sau orice altceva ai tu in gand.
E normal sa te balbai, e normal sa te inrosesti ca un rac, absolut orice este normal. Trebuie doar sa accepti aceste lucruri.
Nu te afecteaza pe tine cu nimic daca cineva rade de tine sau daca te balbai. Colegii se vor amuza dar asta nu conteaza.
Interesul tau este sa spui ceea ce ai de spus si sa iei o nota mare.
Daca rade cineva de tine nu iti afecteaza nota.
Ba mai mult decat atat, daca te vei balbai vei vedea ca doar colegii tai rad, profesoara ta care e un om matur iti va arata ca te intelege si va incerca sa te ajute. Sau se poate sa i se para si eu amuzat, cine stie. Uite de curand am cunoscut un om cu sindromul tourette. Facea intr-una "woff woff" ca un caine si nu ma puteam abtine din ras. Nu stiu daca m-a vazut sau nu dar la sfarsit as fi vrut sa il imbratisez si sa ii spun ca nu am nimic cu el si cu boala lui si ca am ras doar pentru ca asa mi-a venit pe moment. Deci cand rade cineva de tine oamenii nu au nimic cu tine.
Este timpul sa iti invingi temerea barbateste!
Esti un luptator! Poti face asta! Poti iesi la tabla si poti spune tot fara nici o problema! Ma bazez pe tinewinking

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Începe cu două persoane, și apoi mărește numărul.

| Drimmero a răspuns:

Esti emotiv, anxios

| Zuzu1991 a răspuns:

Problema ta are un cuvant special, se numeste "trac"
https://dexonline.ro/definitie/trac

din pacate nu stiu cum poti sa scapi de el sad
poate cu un psiholog

| UnDiavol a răspuns:

Emoții mari de tot ai emoții e normla