| Popa123 a întrebat:

Buna! Am 14 ani și am o întrebare. De anul trecut mi se intamplaun lucru, dar cu un interval de timp. Este vorba despre cand încep sa vorbesc sau sa încep o conversație. Când vreau sa vorbesc nu stiu de ce dar ma opreste ceva /lucru de a rostit acel cuvant sau dacă ma chinui il spun dar gen prima litera o repet de doua ori si atunci ma încurc. Efectiv când vreau sa vorbesc simt ca nu pot sa spun acel cuvânt, o piedica mai bine sa spun. Anul trecut cam prin August si acum iar din Decembrie si pana acum mi se intampla.
IMi puteti sa imi spuneți ce am? Va rog

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu esti stapana pe tine, lipsa de incredere, educatie sumara... toate duc la teama de avorbii in public ca sa nu te faci de rusine.
Ai o singura solutie: pune mana serios pe carte si citeste, invatat, fiindca numaia sa iti dezvolti vocabuarul si cunsointele generale, crescandu-ti increderea in tine!

| Popa123 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult! Asa voi face! Ma voi intoarce peste o luna sa iti spun dacă am rezultate.

| Hurin a răspuns:

Fii cu tupeu, vorbeste ce iti vine la gura laughing, mai ales la varsta ta.