| alexxxa93 a întrebat:

Candidoza genitala netratata...cat de grav este? cat dureaza tratamentul? poate recidiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| katy a răspuns:

De asta nu scapi niciodata dar o poti face sa treaca pe moment. pune o lingurita de bicarbonat in putina apa si spala-te jos. mergi la farmacie si cere ovule pentru candidoza si imediat dupa ce te speli foloseste un ovul.incearca sa eviti sapunurile parfumate pana scapi de ea si ai grija ca se transmite pe cale sexuala.e bine sa te tratezi cat mai repede.iti mai poate aparea ori daca ai urmat un tratament de antibiotice si nu ai luat in acelasi timp si un complex de vitamine, ori in urma unui act sexual unde muschii au fost iritati.ia o pauza trateaza-te si pe urma poti face orice vei fi ok

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Candidoza genitala netratata este grava findca se cronicizeaza si duce la infertilitate. Tratamentul poate dura cateva luni, dar am vazut femei care au facut tratament si 2-3 ani. Poate recidiva, mai ales daca te plictisesti si intr-o luna nu mai respecti strict tratamentul sau nu iti faci fungigrama la timp. Tratamentul e dificil, scump, toxic, impune vizite numeroase la ginecolog cu fungigrame din secretie repetate. De aceea este esential ca o candidoza sa fie tratata imediat de la aparitia simptomelor (a doua zi daca se poate) sau oricum, cat mai repede. Si e important ca dupa tratament sa se faca macar 3 probe de secretie succesive, la intervale de 2-4 saptamani pentru stabilirea sigura a vindecarii complete

| alessia5158 a răspuns:

Nu-ti pune in pericol viata! (daca, la asta te gandeai cand ai postat intrebarea! ). Tratamentul poate fi de scurta durata ( la pers. cu un sistem imun bun) sau de lunga durata ( la pers. cu sistem imun slab ). Poate recidiva ( cand recidivele sunt dese, ajungand la 4 episoade/an, se poate vorbi de o candidoza cronica. Numai bine!)

| nom a răspuns:

Trateaz-o si tu cu canesten(o crema pe care o gaseti in farmacie).e foarte eficienta.scapi imediat de problemawinking