| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai avut candidoza, e adevarat ca poate recidiva oricand, fara un motiv anume?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate recidiva de cate ori iti scade imunitatea, de cate ori iei antibiotice. Sincer, gelul intim cu antibiotice este unul dintre principalele cauze ale candidozelor genitale.

| machupicchu a răspuns:

Am vrut sa nu mai scriu, pentru ca despre candidoza am mai scris si ar trebui, inainte de a scrie o intrebare sa se mai si citeasca raspunsurile anterioare... dar nu ma pot abtine, cauza fiind raspunsul Carmencitei... Stimata d-na dv.va "spalati" cu gel intim cu antibiotic? si daca "da", cum stati cu ciupercile din mucoasa vaginala si nu numai? Daca recomandati astfel de practici sa intelegem ca le folositi? dati-mi voie sa nu va cred. si atunci imi pun intrebarea..."ce v-a putut determina sa scrieti in necunostinta de cauza, o recamandare ale carei efecte nu le cunoasteti si nici nu le banuiti? " V-ati gandit ca ati putea face rau cu recomandari de tratamente pentru dv.total necunoscute... astazi ati fi provocat o suprainfectie cu candida, in cazul in care cel sau cea care a intrebat ar fi avut incredere in dv. si v-ar fi urmat sfatul "pretios"... In inconstienta dv. puteti deveni un pericol pentru cei carora vreti sa le faceti bine... Si mai aveti un sfat la fel de "pretios" : " Bagi pe internet si vezi cum se vindeca candidoza si ce medicamentatie trebuie sa urmezi..." cumplit... si nu mai continui pentru a nu regreta vorbele grele ce vi le-as putea adresa... D-zeu va iarta... ca nu va doare... nu doare pe oricine...doar pe cei care mai si gandesc. Scuze pentru duritate... dar la SANATATE va invit doar sa ...cititi...

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Da poate recidiva, dar sunt si masuri de precautie.Trebuie sa te speli cu un gel intim cu antibiotic(fara sapun) si apoi o mai poti face si de la lactate, daca ai o intoleranta la lactate.Bagi pe internet cum se vindeca candidoza si ce medicamentatie trebuie sa urmezi si iti va da toate detaliile corespunzatoare acestei boli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista nimic "fara un motiv anume "...ca nu-l stii asta e altceva.
De Candida se scapa foarte greu, cum ajunge un pic de antibiotic cum distruge flora care tine candida sub control.
Mergi la medic ca sa-ti dea un tratament corect, pe care sa-l respecti exact, ai grija la imunitate si la igiena si, de cate ori reapare, mergi iar la medic.
Nu te trata NICIODATA singura, luand de pe net informatii referitoare la medicamente, doze, timp de administrare.