| pdannysan13 a întrebat:

Cardiologii opereaza sau poate cineva fi cardiolog si doar sa faca teste si sa ajute oamenii dar fara interventia chirurgicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Medicii cardiologi nu se ocupa cu operatia ci doar se ocupa de ce ai specificat si tu. Ei doar controleaza, testeaza, examineaza, prescrie medicamente oamenilor mai in mare trateaza dar fara operatie.De operatie se ocupa alti medici de alta specialitate. Oricum cardiologia e grea, foarte grea si riscanta.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cardiologii nu opereaza. Doar chirurgii cardiovasculari opereaza cord si vase mari. dar asta este cu totul si cu totul alta specialitate.

| mymed a răspuns:

Cardiologii nu opereaza, insa pot face proceduri de cardiologie interventionala (coronarografie, stentare). Cardiologia in sine este o specialitate medicala, interventiile pe cord fiind apanajul chirurgiei cardiovasculare.