| AnonimMareMareMare a întrebat:

Care ar fi sansele dupa ce s-a spus ca in China a fost depistat un caz de ciuma bubonica sa ajunga si la noi? Eventual peste tot prin lume?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Virusul Prostiei este mult mai contagioasa si se pare ca se raspandeste extrem de rapid in lume.
Ciuma se poate trata, deci nu se poate raspandi usor, incat sa faca nici epidemie.
Din pacate insa, Prostia nu are nici vaccin, nici leac. crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciuma bubonica a fost un pericol pentru omenire acum cateva secole deoarece medicina nu "exista", ei bine, aceasta exista, dar nu sub forma in care o cunoastem astazi. Aceasta se poate trata foarte usor cu antibiotic.

Răspuns utilizator avertizat
| SLexuS a răspuns:

Sunt sanse mari, cine credea ca corona virus ajungea in Romania, nimeni nu credea acest lucru, intr-o perioada se facea si misto, si uite, s-a transmis de la persoana la alta si intr-un final este in toata lumea, pe orice insula, pe orice coltisor dupa planeta, nu stiu ce sa spun acum, cum am mai si spus, 2020 e trial, iar 2021 e full movie.

| lorena66 a răspuns:

O sa iti spun ce cred eu sincer. China are cu siguranta exeperienta; mai ales cu ce s-a intamplat cu covid-19. La cum a lasat ca virusul acesta sa faca ravagii in toata lumea, nu cred ca se va intampla din nou. Cel putin nu cred ca ei vor lasa virusul asta -daca l pot numi asa- sa se împraștie in lume si ca medicina fiind avansată va ajuta toate victimile. Stay safe!

| graworu a răspuns:

Ciuma bubonica a fost un mare pericol in secolul 14 deoarece medicina nu era avansata. In timpurile noastre, ciuma asta poate fi tratata usor cu antibiotice si nu este un pericol asa mare ca pe vremuri, deci va fi greu sa se raspandeasca.

| callerofthestorms a răspuns (pentru graworu):

E ca lepra, "Leprosy" in engleza. Este un album al trupei Death scris de Chuck Schuldiner. Ce coincidenta! laughing