| Mario1994 a întrebat:

Care ati avut pitiriazis versicolor si cum ati scapat definitiv de pete mici si mari ( albe si maro) Spuneti adevarul si sincer! Ce este micoza supertificiala? Sunt riscuri? O zi frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dermdoc a răspuns:

Pitiriazisul versicolor este o boala de piele care se incadreaza in categoria micoze superficiale. Este produsa de o specie de ciuperci/fungi care se gaseste in mod normal pe pielea omului. Cand acestea se inmultesc exagerat apar si petele pe piele. Cu alte cuvinte: ciupercile astea fac parte din microbiomul normal al pielii tale, nu poti scapa de ele. Ce poti face este sa le tii sub control si vor trece si petele. Sunt zeci de tratamente pentru pitiriazis versicolor, dar pentru cele cu adevarat eficiente va trebui sa faci o vizita la dermatolog. Uite aici: http://primoderm.ro/articole/de-stiut-despre-pitiriazis-versicolor/

Succes!