| anonim_4396 a întrebat:

Care ceaiuri ajuta la slabit?(pe langa sport si dieta)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Din punctul meu de vedere ceaiul nu are efect asupra slabitului. Ramane dieta si sportul.

| AvalohAlyn a răspuns:

Canadian Tea(cauta pe internet)
E foarte bun adjuvant in slabire.

| RAY a răspuns:

Slabirea consta in a manca mai putin nu in ceaiuri

| anonimg a răspuns:

Nu stiu ceaiuri; stiu doar ca grapefruitul te ajuta la sabit.

| Nyya a răspuns:

Ceai verde. Dacă bei cafea, cea verde o să te ajute

| Señor1ta a răspuns:

Ceai verde, ceai de soc.

| DenisaFMM69 a răspuns:

Eu beau ceai negru (cu lapte) nu pentru ca as vrea sa salbesc (sau as avea de ce sa fac asta) dar din câte mi s-a spus chiar ajuta la slăbit. Depinde de organism cum a spus madalina736

| madalina736 a răspuns:

Ceaiul verde și cel negru. Insa depinde de organism. Daca nu e pe gustul tau niciunul, nu-ti recomand. O dieta echilibrata, sportul si hidratatea ajuta cel mai mult in procesul de slabire.

| RosuEleonor a răspuns:

Sunt foarte multe ceaiuri care te ajută să slăbești și le poți face acasă cu ingrediente ușor de găsit. Chiar am scris câteva rețete utile de ceaiuri arzătoare de grăsimi pe site-ul meu. Un ceai foarte bun este cel cu ardei iute și lămâie. Pune un vârf de linguriță cu semințe de ardei iute roșu și sucul de la o jumătate de lămâie într-o cană cu apă opărită și lasă-l la infuzat 5 minute. După care îl bei cu înghițituri mici, de recomandat cu 30 de minute înainte de antrenament.

Un alt ceai simplu și foarte eficient este cel de scorțișoară, lămâie și miere care ajută și în detoxifere. Pune o jumătate de linguriță de scorțisoară și sucul de la o jumătate de lămâie intr-o cană cu clocotită, pune-i un capac deasupra până se răcește pe urmă adaugi o linguriță de miere. Se bea cu înghițituri mici după ce ai servit masa.

Scorțișoara o poți folosii și în cafeaua fără zahăr, pune un vârf de linguriță la o ceașcă.

Un alt ceai foarte folosit în pierderea greutății, suprimarea senzației de foame și detoxificarea organismului:
1 linguriță boabe chimion
1 linguriță coriandru
1 linguriță chimen dulce
Puțin ghimbir
O jumătate linguriță piper boabe
Câteva cuișoare
2 bețe scorțișoară.

Toate ingredientele le pui într-un litru de apă clocotită și lași la infuzat 15 min. Se bea câte o cană la prânz și una după amiază, la fel cu înghițituri mici.

Sau poți apela la un ceai de slăbit pe care îl găsești în farmaciile plafar, farmacista îți poate recomanda un ceai specific organismului tău