| Claudiudfd a întrebat:

Care credeți că este cauza unei sensibilitati dentare a unui dinte dintre cei doi din fata care a fost plombat acum câteva luni?
Am fost la dentist și mi-a pus o grămadă de chestii, dar nu a știut să-mi spună ce s-a întâmplat cu dintele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dinții pot durea din motive diferite. Poate să doară dintele din cauza unei carii interne. Poate să doară din cauza unei infecții sau leziuni a gingiei care sustine dintele. Poate să doară din cauza unei lezări ș i subțieri a dentinei, care a fost subțiată și atacată de alimente prea acide, sau deteriorată prin micro crăpături din cauza alternanție dintre două alimente, cu temperatură foarte diferită. Mai poate să doară când ai forțat masticația cu alimente foarte dure, și tensiunea din maxilar se manifestă ca durere și se transferă la un dinte care este mai slab. Dacă dentina este deteriorată, slăbită, dintele este sensibil, dureros la alimente prea calde sau prea reci. Astfel cineva pe care îl întrebi, și pe care îl doare un dinte, se poate afla în una din aceste situații, care să nu fie identică cu a ta.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă nu a știut dentistul, de unde să știm și să credem noi ceva, care nu suntem dentiști și nu ne-am uitat în gura ta?

| Claudiudfd explică (pentru sadrian46):

As vrea un răspuns din partea unuia care a trecut prin așa cevahee hee

| sadrian46 a răspuns (pentru Claudiudfd):

Dinții pot durea din motive diferite. Poate să doară dintele din cauza unei carii interne. Poate să doară din cauza unei infecții sau leziuni a gingiei care sustine dintele. Poate să doară din cauza unei lezări ș i subțieri a dentinei, care a fost subțiată și atacată de alimente prea acide, sau deteriorată prin micro crăpături din cauza alternanție dintre două alimente, cu temperatură foarte diferită. Mai poate să doară când ai forțat masticația cu alimente foarte dure, și tensiunea din maxilar se manifestă ca durere și se transferă la un dinte care este mai slab. Dacă dentina este deteriorată, slăbită, dintele este sensibil, dureros la alimente prea calde sau prea reci. Astfel cineva pe care îl întrebi, și pe care îl doare un dinte, se poate afla în una din aceste situații, care să nu fie identică cu a ta.