| SG1995 a întrebat:

Care e cea mai bună opțiune de a nu fi infectat cu coroanavirus, întreb asta pe fondul în care s-au întors 40.000 în țară?
Eu am răceală, hidrocefalie și epilepsie, plus un sistem imunitar sensibil, deci practic ca mulți alții cu alte probleme medicale la purtător aș fi nu doar expus la virus ci și la șanse mari de mortalitate. Deci cum as putea evita o posibilă infecție? Deja stau la țară, închis în casă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JulyDreams a răspuns:

Documenteaza-te din surse bune despre virus.
Degeaba stai in casa daca baia si bucataria le folosesc si alte persoane. Asa ca impune-le masuri stricte persoanelor care traiesc cu tine, pentru a nu lua de la ei virusul.
Alimentele sa fie ambalate si ambalajul dezinfectat atunci cand le bagi in casa. Cel mai bine sa ai provizii.
Daca iesi afara si vor fi oameni in jurul tau, sa ai pe fata masca P2 si ochelari de protectie, sa eviti atingerea biectelor sau sa le atingi cu un servetel, pe care sa-l arunci imediat. Masca P2 (reutilizabila) si ochelarii vor trebui dezinfectati de asemenea. Cand intri in casa sa te speli pe maini imediat. Tot ce atingi inainte sa te speli, trebuie dezinfectat cu spirt ulterior.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca stai la tara, probabil ai si provizii de iarna, dar si legume /fructe crescute in gospodarie (in special mere). Incearca sa stai acasa, sa nu intrii in contact /apropiere mai mica de 2m cu alte persoane.
Consuma din stocurile tale proprii, sa nu fii nevoit sa mergi la cumparaturi, daca in satul tau apare vreo infectie. Pana atunci nu trebuie sa-ti faci griji, fiindca virusul nu se raspandeste cu vant si nori, doar de la alte persoane purtatoare /infectate.
Iar daca iti intarest organismul cu vitamine (in special vitamina C ), atunci vei avea o evolutie mult mai usoara, chiar daca din greseala te infectezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In afara de izolare nu ai ce face...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cea mai bună soluție este să nu iei contact cu nimeni.

| Apokales a răspuns:

Cred ca cea mai buna optiune este carantina, asa cum fac autoritatile cu toti cei bolnavi si care prezinta risc de a fi infectati.

| Crackman a răspuns:

Stai de o parte de zonele aglomerate si cam un metru de orice persoana.

| Yuoia a răspuns:

Fiind la tara, aglomeratia nu este asa de mare. Sansele de infectare sunt mai mici. Stai cat poti izolat, nu te apropia prea mult de cei nou-veniti.
Daca esti racit, consuma vitamina C (din tablete, din lamaie, din muraturi). Mananca bine ca sa nu ai organismul slabit. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In urma cu cateva luni toata lumea "iubea diaspora" erau pregatiti sa le faca statui, acum?

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

În urma cu câteva luni politicienii chemau diaspora, iată că au venit, se întorc "bombardieri", că nu cred că nu om normal pa cap fuge când aude cuvântul carantină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă stai închis în casă fără să ieşi niciunde şi nici să mai stai cu alte persoane care să vină şi să plece atunci eşti în siguranţă.
În cazul în care trebuie să ieşi să-ţi mai iei ceva de mâncare ai grijă să nu-ţi atingi ochii, gura şi nasul până nu ajungi acasă să te speli pe mâini sau să ţi le cureţi cu un dezinfectant dacă ai la tine.
Evită spaţiile aglomerate sau pur şi simplu să stai prea aproape de vreo persoană.
Dacă ai obiecte (spre exemplu telefonul) pe care le-ai luat cu tine în afara casei ar fi indicat să le cureţi cu spirt când te întorci acasă.
Dacă va trebui să mergi la facultate/job, acolo deja e mai nasol...