| Marvinmiau a întrebat:

Care e cea mai eficienta metida de a slabi in timp record?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StefanAdrian911 a răspuns:

Heeeei, Marvinmiau! happy
Slabitul este un proces destul de indelungat, mai ales daca doresti sa ai si rezultate bune in timp. Nu incerca dietele mireselor (asa se numesc, cica), adica acele diete in care mananci toata ziua ciorba. sau bei doar apa, doamne fereste. Acele diete sunt bune sa slabesti mult intr-un timp super scurt, pentru un eveniment, dar iti slabesti organismul si sa rezulte diferite boli ale aparatului digestiv, iar pe langa asta, daca nu iti menti apoi greutatea, o sa te ingrasi dublu fata de cat ai slabit. Asa ca, eu iti recomand:
Fie ca esti fata sau baiat, recomand exercitiile de tip HIIT daca reusesti sa faci fata efortului sau poti sa incerci ZUMBA (este un tip de dans sportiv prin care reusesti sa iti folosesti tot corpul in a arde calorii, sunt unele clipuri pe net din care poti sa arzi chiar si 600 de calorii, super, nu e asa?)
Pe langa sport, incearca sa iti organizezi timpul incat sa poti sa mananci de 3 ori pe zi si daca ti se face foame, gustari.
MIC-DEJUN (Incearca sa il iei pana in ora 9-10):
- Poti sa incluzi paine, maxim o felie, atat pe ziua respectiva vorbind de paine;
- Oua sau branza, sau chiar ambele dar in cantitati mai reduse;
- Legume (Castraveti, rosii, etc);
Consider ca este foarte bine daca mananci asa, o masa usoara care iti va da necesarul de energie. Mic-dejun-ul este masa principala din zi.
MASA DE DUPA-AMIAZA (Incearca sa o iei pana in ora 14-15)
- Poti sa mananci mancarea "facuta de mama" happy Adica poti sa mananci ciorba, orice mancare in general, in cantitati reduse. (Nu te gandi ca ai liber la pizza sau cartofi prajiti, ma refeream la ciorbe de legume, ciorba de pui, curcan / ghiveci de legume, friptura de pui la cuptor, poti si friptura de porc sa mananci, vita sau curcan, dar in cantitati mici, maxim 100 grame);
- Daca mananci friptura, poti sa adaugi si o salata verde happy Yummy!
CINA (se ia pana la ora 18/19 in cele mai rele cazuri):
- Poti sa mananci din nou ce ai mancat dupa-amiaza, gen friptura sau chiar ciorba. Incearca sa adaugi cat mai multe legume in regimul tau alimentar happy

Sfaturi!
1. Nu manca foarte-foarte multe fructe deoarece ele sunt asimilate de corp ca fiind apa cu zahar si vitamine si nu iti doresti sa iti cresti nivelul de glicemie din corp peste limita. Pe zi cred ca este super ok daca mananci doua mere, unul ca gustare intre mic-dejun si masa de dupa-amiaza, si unul intre masa de dupa-amiaza si cina.
2. Bea foarte multa apa. Cand spun foarte multa, chiar vorbesc serios. Apa este esentiala si ajuta mult in procesul de slabire.
3. Daca mananci fructe, nu manca banane, sunt foarte pacatoase si au calorii destul de multe. (O banana de 100 grame are aproximativ 100 kcal)
4. Sportul incearca sa il faci seara, dupa cina. 30-60 de minute, iar dupa ce ai facut sport, mai ia o gustare. In timp ce faci sport, bea apa mereu cand ti se face sete.
5. Elimina stresul daca exista. Stresul elimina hormoni care ajuta in ingrasare.

Sper ca te-am ajutat happy

| Marvinmiau explică (pentru StefanAdrian911):

Multumessscc foartee mult, m-ai ajutat, dar am cateva intrebari, putem vorbi in privat?

| StefanAdrian911 a răspuns (pentru Marvinmiau):

Desigur. O sa îți răspund cat de repede pot.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sport intens si numar redus de calorii mancate (maxim 1000 de calorii pe zi).

| Sn4k3 a răspuns:

Deficit caloric.

| Donsavas a răspuns:

Fa sport pe frig acum cat te favorizeaza vremea! Frigul ingheata celulele adipoase si asa se distrug rapid! Stai la frig, alearga, fa gimnastica! Bucura-te de vremea rece!

| xerxes1 a răspuns:

Dieta copiilor din Africa care mor de foame.

| peperonies a răspuns:

Nu poti sa repari in 2 saptamani ce ai stricat o viata.
daca vrei sa slabesti nu mai manca lucruri care ingrasa cum ar fi:
zahar, faina, orez, cartofi, cereale si nu mai bea altceva in afara de apa.

| confiturix a răspuns:

Vointa (toate combinate, intr-un mod rational).
asta si rugaciune

| confiturix a răspuns:

Mananca doar un fel de mancare si dormi 6 ore pe noapte!

| confiturix a răspuns:

Cauta pe TPU, vreau sa zic, exista o gramada de intrebari cum za slabesti cu multe raspunsuri.