| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai des folosit "leac" homeopatic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Cateva leacuri homeopatice
Arnica
Cel mai bine isi fac efectul la persoanele introvertite, irascibile, fara odihna, care nu se pot concentra indeajuns, sunt uituce sau au cosmaruri.
Arnica se recomanda des ca remediu de urgenta in urma unui accident, a unei operatii, in cazul durerilor de dupa nastere sau in cazul unui tratament pentru dinti, la dureri articulare, febra si la unele probleme de piele.
Nux vomica
Strychnos nux-vomica (Loganiaceae)
Nux vomica este bun pentru persoanele care se extenueaza din cauza profesiei solicitante. Acestea sunt hipersensibile si suporta doar cu greu critica, au insa o inclinatie spre perfectionism si le place sa-i critice pe alti. Se administreaza nux vomica la irascibilitate, insomnii, probleme digestive, raceli, gripa, astm, infectii veziculare si probleme in timpul menstruatiei si al sarcinii. Tulburarile se pot inrautati la frig, zgomot, lumina si mirosuri.
Tutunul
Este bun pentru oamenii slabiti, care nu reusesc sa se concentreze mult timp. Se administreaza la rau de calatorit, indigestie acuta, in timpul sarcinei sau la chimioterapie.

1 răspuns:
assiris
| assiris a răspuns:

Ai pos o intrebare "cam imprastiata" pentru ca nu stiu cum ar putea cineva sa-ti dea un raspuns la ea. Leacul asazis panaceu universal nu prea exista, fie chiar si homeopatic.
Sunt o gramada de substante care au rolul de medicamente homeopatice cind sunt fabricate ca atare asa ca ceva special mai des folosit nu prea cred ca exista.