| anonim_4396 a întrebat:

Vascul e bun la ceva? Ca leac homeopatic adica.

3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Vascul de prin paduri sau cumparat cu ocazia sarbatorilor de iarna este cel mai probabil toxic; doar vascul parazit, care se dezvolta pe unii pomi fructiferi (nu stiu sa iti spun care anume si in ce conditii se dezvolta) este util. Cel mai bine ar fi sa cumperi pulbere sau fructe de vasc uscate de la plafar, sa nu folosesti din cele primite, de prin florarii sau din paduri.

| adeana a răspuns:

Da, stabilizeaza tensiunea arteriala. Cura ideala dureaza sase saptamani. In primele trei saptamani, se consuma zilnic cate trei ceai de vasc, apoi, timp de doua saptamani, cate doua cani pe zi si, in ultima saptamana, numai un ceai zilnic.
Dupa acest tratament de sase saptamani, tensiunea arteriala si sistemul circulator vor fi fost stabilizate.
Ceaiul se prepara dupa urmatoarea reteta: O lingurita cu varf de vasc, care se pune 12 ore la inmuiat, in apa rece. Apoi, cantitatea obtinuta se incalzeste usor si se strecoara. Este recomandabil ca ratia zilnica sa fie pastrata, incalzita, intr-o sticla termostabila, pentru a nu reincalzi ceaiul de fiecare data.
Cine doreste sa aiba o tensiune arteriala stabila si constanta de-a lungul intregului an, va consuma zilnic cate o ceasca cu ceai de vasc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din trei lingurite de frunze si ramurele maruntite de vasc se poate prepara un macerat la rece care dupa 10 ore se filtreaza. Intreaga cantitate se bea in 24 ore. Sub forma de pulbere se poate administra sublinigual (2-3 varfuri de cutit, tot in 24 de ore). In ambele cazuri, dupa un tratament de 7 zile se face o pauza de o saptamana, dupa care se poate relua tratamentul, dar nu mai mult de 3-4 ori pe an.
Vascul este antitumoral.