| Goddess_4748 a întrebat:

Care e diferenta dintre excipientii de nucleu si cei de film?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Empathizer a răspuns:

Excipientii de nucleu sunt substante folosite ca sa dea volum pastilei si sa potenteze, eventual, efectul substantei active. De exemplu o cantitate de 1 mg de substanta activa este atat de mica, incat nu ar putea fi vazuta ca atare cu ochiul liber. Nu ar fi practic sa se faca pastile atat de mici, nu ar putea fi vazute si nici apucate. Excipientii de film sunt substante folosite pentru invelisul pastilei, ca sa impiedice dizolvarea ei inainte de vreme sau ca sa asigure o eliberare lenta a substantei active.