| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a întrebat:

Care e diferenta intre nucleu virtual si fizic?

3 răspunsuri:
| HardCore7750 a răspuns:

Depinde la ce nucleu te referi, daca te referi la nucleul de la procesoare este cam la fel, de exemplu: Dual Core, are un nucleu fizic si unul virtual, care lucreaza la aceeasi performanta
Toate cele bune

| maxb a răspuns:

La procesoare Intel este tehnologia hyper-threading de la i3 in sus iar CPU-ul are 2 nuclee fizice existente in procesor (i3) si inca 2 fire de lucru care lucreaza ca si cum ar exista un nucleu fizic (cel putin asa le vede Windows-ul si celelalte sisteme de operare cum ar fi Linux).

| Florea_Cosmin_1993 a răspuns:

Da, normalhappy nucleul virtual este o crestere software, un overclock, pe cand cel fizic se refera la numarul de core-uri ale procesorului( 2, sau 4).

Presupun ca ai vazut ca i7 are 4 viruale si 4 fizicehappy