| SingleForOne a întrebat:

Care e diferenta dintre miere de tei, salcâm, polifloră, rapiță și alte sortimente?
Care este întrebuințarea specială de sănătate fiecăruia?
P.S.: Sper că am nimerit categoria.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Care este diferenta? Care este diferenta dintre un tei si un salcam? laughing is doi copaci diferiti,aia e diferenta,alte frunze,alte flori, alte arome etc.
In ce priveste intrebuintarea pentru sanatatea, mierea indiferent de la ce flori provine, are exact acelasi efect asupra sanatatii, adica nici un efect laughing te energizeaza doara, iti da energie, este daca vrei mai simplu- zahar.

Oamenii foloseau miere de albine in trecut, pentru ca nu stia el singur cum sal scoata de altundeva.Cand a aflat cum sal ia,atunci a renuntat sa mai fure de la albine,deci albinele au devenit libere,nu au mai fost sclave,nu au mai fost crescute sa lucre pentru noi,decat de amatori.

Daca stii cei ala zahar,atunci mierea de albine aia este, zahar,doar ca are mai multa glucoza comparativ cu zaharul cel cumparam noi de la magazin.

Daca vrei amanunte,zaharul este produs doara de plante si unele animale, mai exact de mamifere,ele produc zahar in lapte,lactoza mai exact este zaharul din laptele de animale.

Plantele produc zahar,omul il extrage prin metodele lui,albina il ia il fura din flori,nectaru ala din flori este zahar,zahar care urma sa ajute viitoarele flori, seminte din acel fruct sa aiba ce manca.

Plantele produc mai mult fructoza si mai putina glucoza.

Diferenta este ca glucoza este cea mai simpla forma de zahar,intra direct in circuitul singelui. Daca ai auzit de perfuzie,aia este de fapt glucoza ceti baga direct in vene.

Zaharul este un carbohidrat,adica dupa nume -carbon si hidrogen.
Formele simple ajung in sange,apoi la celule unde fabrica din celula scot hidrogenul si il folosesc in arderi.

Omu prelucreaza zaharul din plante si il face jumate fructoza si jumate glucoza.
Albinele il iau in gura,il baga in gusa,un fel de stomac,unde cu ajutorul unor enzime il transforma in glucoza,pentru ca e forma mai simpla de folosit.

Noi cand mancam zahar de la magazin,jumate se ducue direct in sange,de aia dupa un efort mare,daca iei o lingurita de zahar,pe loc iti si revii,ala ajunge rapid in celule si este folosit pe post de combustibil, adica lemne de foc pentru craciun laughing

Restu de jumate care este fructoza, in stomac si intestine sub actiunea unor enzime din corpul nostru, fructoza este transformata in glucoza si intra si aia in sange.

Dupa cum observi mierea de albine sau zaharul cel luam noi din plante este exact acelasi lucru si face exact acelasi lucru, este combustibil pentru organism, daca vrei este benzina noastra, asa cum este benzina pentru masina.

Daca imbunatateste ceva, ori stiu si eu ce cred unia, te face mai sanatos? NU.Consumul mare de zahar dauneaza, te ingrasa, tot ce este in plus si organismul nu foloseste este transformat in grasime si depus ca centura de siguranta laughing

Deci mierea nu ajuta cu nimic organismul, asta referitor sa te faca mai sanatos, ori altceva in afara de lemn pentru foc.Aia e tot.

Mai degraba alte produse de la albina te ajuta,cum ar fi,am uitat laughing dar albinele mai prepara si propolis,mai prepara si ceva antibiotice,am uitat cum le spune,despre astea vorbeam,dar nici astea nu te ajuta cine stie ce,le ajuta pe ele la nivelul lor.

Deci albinele recolteaza si rasini, ceva substante de pe la conifere, le amesteca cu nu stiu ce alte produse si face ceva antibiotice sa se apere impotriva bacteriilor.

Scuze ca am scris asa mult, dar sa poti vedea, sa stii adevarul, trebuie sa afli ceva informatii.
Daca ai inteles asa in mare cum sta treaba, acum deja stii ce efecte are mierea de albine asupra organismului uman.

Deci consumand miere nu te face mai sanatos, este ca si cum ai consuma zahar si te astepti la minuni.

| Dismally a răspuns:

Toate sunt benefice sanatatii daca nu le consumi in exces. Difera gustul si consistenta/vascozitatea. Eu prefer mierea de salcam si cea de tei.

| Iote a răspuns:

Mierea catalogata ca fiind monoflora este culeasa din terenuri cu suprafete mari din acea floare. Dar sa nu crezi ca albina culege numai si numai din acea planta. In procente mici mai are si din alte plante. Mierea poliflora, este culeasa din mai multe soiuri de plante. E practic un amestec.
Nu exista o intrebuintare speciala a fiecarei mieri. Difera aromele si pentru asta sunt preferate diferentiat de oameni. Sau... ca e la moda. Toata mierea este la fel de sanatoasa. Evident, nu in exces.

| MetisuI a răspuns:

Gustul