| Ion88888888 a întrebat:

Bună seara. Cum funcționează asta : miere de rapiță, miere de salcâm, miere de gutui, etc. Care este mierea de albine? Este cea de salcâm, este cea polifloră, sau care este că nu mai înțeleg nimic...

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios? Te a confuzat asta?

Mierea e cea produsa de albine. În funcție de plata de unde au adunat albinele polenul să facă miere i se dă numele ...de rapiță, de salcâm samd.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde pe unde au roit albinele. Dar de miere de gutui nu am auzit.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate sunt mierei de albine doar ca atunci cand infloreste salcamul albinele aduna din floare de salcam. Apicultorul scoate fagurii si o recolteaza. Apoi cand infloreste rapita se recolteaza mierea de rapita. Unii apicultori fac chiar turism apicol,
adica se plimba cu stupii unde-i floarea. Bine! Este si miere falsificata, facuta in fabrici care da impresia ca-i de salcam, de rapita, etc. O recunosti usor, daca-i veche, ca nu se zahariseste.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi daca nu stii sa scrii si sa te exprimi?
Toate sunt "miere de albine", doar ca una are: aroma de salcam, alata are aroma de gutui, alta este amestec de mai multe arome, asa ca se numeste:poliflora!

| johnnny123 a răspuns:

Wow... Mai rar așa întrebare.

Este și cum ai întreba "Cum funcționează asta: dulceață de cireșe, dulceață de gutui, dulceață de caise. Care este dulceața de casă, că nu înțeleg?"

| darrio2007 a răspuns (pentru johnnny123):

Mai este si dulceata de bloc, daca nu stiai.

| EliLeli a răspuns:

Toate sunt. Denumirea este in functie de copacul din care a adunat albina polenul.

| mi25 a răspuns (pentru EliLeli):

Oare ce copaci or fi: papadia, rapita, trifoiul, maciesul, trandafirul etc?!
Ca eu la botanica nu am invatat de asa ceva, desi a fost o materie care mi-a placut.

| Catrice a răspuns (pentru mi25):

Si nu ai invatat ca exista și trandafiri copaci?

| mi25 a răspuns (pentru Catrice):

Cati ai vazut? Eu ma refeream la trandafirul comun, nu la exceptii.

| EliLeli a răspuns (pentru mi25):

...si mai ai si problema ca nu prea te duce capul.

| Catrice a răspuns (pentru mi25):

Unul alb în gradina și unul roz la vecina. Mai e cineva pe strada care are vreo 4-5 soiuri de trandafiri.

| mi25 a răspuns (pentru Catrice):

Sa stii ca eu nu am vazut pana acum. La cine sa merg sa vad: la tine sau la vecina?laughing

| mi25 a răspuns (pentru Catrice):

Sper sa nu te superi de gluma mea.

| mi25 a răspuns (pentru EliLeli):

Nu-ti dai seama ce spui si apoi acuzi pe altii.
Eu nu te-am jignit, doar ti-am aratat pe ocolite ca spui prostii. Oare sta din ce cauza? Eu stiu: pentru ca in capul tau rotund, mintea salasuieste in colturi. Asta ca sa-ti raspund cu aceiasi moneda.