| Dizzydizz a întrebat:

Care e diferenta intre calorii si kilocalorii?
Daca se spune ca un aliment are 20 calorii se calculeaza la 100 de grame sau la kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Kilocaloria contine 1000 calorii; numarul de calorii a unui aliment se calculeaza pe o anumita unitate de grautate/volum : 100g/ml, 250 g/ml, o lingura (10ml), o lingurita, etc; - in general este specificat pe ambalaj sau pe documentatia de insotire a respectivului aliment - sau in literatura de specialitate

| Dietetik.ro a răspuns:

Kilocaloria este egala cu 1000 de calorii. In timp ce peste tot vei gasi diete bazate pe calorii, pe ambalajele produselor sunt prezentate kilocaloriile deoarece ei sunt obligati sa prezinte aprotul de energie al produsului, care se calculeaza in kilocalorii/kilojouli.

Caloriile se calculeaza de obicei la suta de grame, daca este cumva altfel asta se specifica in dieta, sau pe ambalaje.

| freehugs a răspuns:

Nu e nicio diferenta.sunt una si acelasi lucruhappy
de fapt corect ar fi calorii, dar nu stiu ce destept s-a trezit sa spuna kilocaloriihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o prajitura are 2000kcal, cate calorii are aceasta prajitura?