| Cristiinaaaaa a întrebat:

Care este diferenta dintre calorii si kilocalorii?

2 răspunsuri:
| ContDOARdeINTREBARI a răspuns:

Kilocaloria este egala cu 1000 de calorii. In timp ce peste tot vei gasi diete bazate pe calorii, pe ambalajele produselor sunt prezentate kilocaloriile deoarece ei sunt obligati sa prezinte aprotul de energie al produsului, care se calculeaza in kilocalorii/kilojouli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caloria: La origine, caloria este o unitate de măsură în fizică, fiind definită drept cantitatea de căldură/energie necesară pentru a creşte temperatura unui mililitru de apă cu 1°C. O calorie este echivalenta cu 4, 184 jouli (J). Deoarece cantitatea de energie implicata in metabolism este mare, se foloseste pentru masurare kilocaloria (1 kcal = 1.000 calorii). :*