| sTiCookie a întrebat:

Care e diferenta intre dioptriile cu + si cu -?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Dioptriile cu + sunt pentru hipermetropie, adica pentru cei care nu vad bine la apropiere (scris/citit); dioptriile cu - sunt pentru miopie, adica pentru cei care, ca si mine, nu vad bine la distanta.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Diferenţa este legată de problemele legate de focalizarea defectuoasă în faţa sau în spatele retinei.
Hipermetropia se corectează cu lentile convergente ( biconvexe, notate cu plus )
Miopia se corectează cu lentile divergente ( biconcave, notate cu minus ).

| AnyAnA99 a răspuns:

Daca ai cu + nu vezi bine de aproape, iar daca ai cu -, nu vezi bine de la departare.

| unknownn a răspuns (pentru AnyAnA99):

Nu cumva e invers?

| ea0doar0ea a răspuns:

Dioptriile cu plus sunt mai mari, iar cele cu minus sunt mai mici.