| jucatormeci a întrebat:

Care e doza maxima de zoloft? Eu stiam ca 200 dar in spitale la aia internati cred ca le da si mai mult, a luat careva zoloft de 200? Ca sunt curios ce simtea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| 4evergentleman a răspuns:

200 mg este recomandat doza maxima la adulți, e suficient, pe anxietate e bun, e de fapt Seroxat sau un derivat ( aceeași chestie) pe depresii grave din ce am văzut Venlafaxina de 150 mg e cea mai eficienta, dar nu le poți lua pe ambele doar una din cele 2, nu merge una iei pe cealaltă.

| jucatormeci explică (pentru 4evergentleman):

Pai si daca gresesti si iei in loc de 200 400, e foarte grav? e aiurea ca oricine poate gresi asa o pastila in plus, apropo tu ai luat xanax sau anxiar? te puteai duce la munca? te puteai uita la filme in doze mari?

| 4evergentleman a răspuns (pentru jucatormeci):

Xanax jumate de pastila de 0.5 mg câteodată! Nu cred că îți dă psihiatrul de 400, te sedeaza cu doza asta, nu te tratează de nici o problema. La început te ia somnul dar după te obișnuiești. Xanax nu vindeca boala, nici măcar nu o tratează ci doar te calmează câteva ore atâta tot! Shilajit am auzit că e eficient dar sub forma de rășină nu capsule și sub forma de rășină se găsesc greu la noi și e și scump.
Mai e Ashwagandha ksm66 dar anxietatea daca este in stadiu cronic nu mai poți să o vindeci, așa ramai cu ea toată viața cu bune și rele. Ai nevoie de o schemă de tratament efucienta sa poți să combați anxietatea dar nu o poți vindeca doar sa amorțești simptomele sa devii calm și funcțional în societate. Terapia cognitiv comportamentala ajuta dar e costisitoare. Nici aia de 200 nu te scapă de anxietate, sunt bune atâta timp cat le iei după ce nu le mai iei survine remisia.

| jucatormeci explică (pentru 4evergentleman):

Mai deci 200 zoloft poate sa iti dea maxim psihiatrul dar daca gresesti si iei tu una in plus ca se poate, e grav rau? ca orice om poate gresi sa ia in plus aia intreb, dar poti sa eii zolf de cate 50mg 4 pastile si asa nu ai cum sa faci belele prea mari.Merge ma sunt oameni cu medicamente care iau toata viata si se simt foarte bine.

| 4evergentleman a răspuns (pentru jucatormeci):

Nu patesti nimic că nu e supradoza dar nici nu tratezi mai eficient boala. Da, daca le iei poți fi bine pe termen îndelungat.

| jucatormeci explică (pentru 4evergentleman):

Dar cum ma psihopatia vine din cauza nemuncii? aia e cea mai penibila chestie pe care am auzit o vreodata, eu stiam ca e genetic sau trauma ce acum 500 1000 ani nu erau criminali sau psihopati?

| 4evergentleman a răspuns (pentru jucatormeci):

Din cauza nemunci se produce lenea,delăsarea,probleme financiare,in cazuri grave depresie,anxietate că dacă nu muncești nu ai bani,anxietate că ești izolat nu lucri cu oameni nu te dezvolți,evoluezi dar sub nici o forma psihopatia laughing cred că psihologic a vrut să iti inducă teama asta de a dezvolta tulburarea asta pentru a te motiva sa mergi la munca,probabil că încearcă să găsească diferite tertipuri viclene sa te determine să mergi la munca chiar și prin inducerea fricii! Adevărul e că un om lenes așa rămâne,nici cu amenințări cu boli grave nu funcționează lenesul așa rămâne,știu asta că și eu sunt bleg,doar tu te poți schimba și autoeduca sa mergi la munca,și e moral și perfect in regulă sa muncești nu e o rusine dar tu cred că eviți sa muncești nu că nu îți place munca ci că ai o teama și complexe fata de oameni și de aceea eviți angajamentul acesta de a fi independent și responsabil de propria viață,de a avea conștiința morală,ție ți teama de oamenii cu care vei interacționa din cauza anxietății nu de munca,te înțeleg, aici ii poți spune să te ajute dar nu la el ci la alt psiholog sa îți consolideze increderea de sine, atitudinea, psihicul, să facă exerciții de desensibilizare sa te facă mai funcțional în munca de colectivitate cu multi oameni să nu te mai simți rău și agitat.