| Goddessss a întrebat:

Care e in opinia voastră, greutatea ideală pentru. o tipă de 1.60 m?
Unele calculatoare zic că 55 kg, altele 53, altele 50 etc. Care vi se pare cea mai potrivită?
Chestia cu 10 kg in minus pentru femei față de înălțimea, e ok sau e prea puțin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Maxim 50kg.

| alina2k18 a răspuns:

E si in functie de constitutia ta, daca faci sport sau nu, etc.
45-55kg.
https://www.hellomagazine.com/......fter-a.jpg

| christine99 a răspuns:

Calculeaza-ti BMI-ul. (Body Mass Index)

| NonZarek a răspuns:

Eu zic ca la înălțimea aia, mi se pare decent cam 42-50 kg, chestia e sa nu nici foarte slaba, ca fetele arata cam urat slabe, puțin plinuțe, NU GRASE, ci plinuțe e ideal, dar cum am spus, 42-50 kg

| Ralena a răspuns:

Nu te lua dupa absolut nicio parere care include doar inaltmea si kilogramele. Ca exemplu, eu la 1.70 cand nu fac sala sunt bine la 48 kilograme, iar cand fac la 52. Conteaza nu cate kilograme ai, ci din ce sunt compuse ele. Ce procent de grasime corporala, de grasime viscerala, densitate osoasa, apa si muschi. Cele mai multe cantare masoara grasimea viscerala. Aceasta sa nu fie mai mare de 21% si de preferat sa nu fie sub 18 (bine hidratat). Daca nu ai un cantar de analiza corporale, sunt farmacii care au. In cel mai rau caz, masoara cu un plic grasimea pe abdomen si triceps, unde pielea ar trebui sa fie direct pe muschi.

| LadyKanae a răspuns:

Eu am 1.60 m si 55 kg si nu sunt grasa deloc, ba chiar sunt bine proportionata. Si medicul mi-a spus la fel, de-asta pot confirma ca e ok.
Masa corporala nu inseamna doar tesutul adipos de sub piele. Si apa din corp, si organele, si muschii au propria masa si de aici se aduna totalul de kilograme.

| Adelina28482 a răspuns:

Bună
Am 162 și am 44 de kg.
Să știi că sunt foarte mulțumită de corpul meu.
Pentru așa o înălțime e normal să ai 40-50 kg.