| sebi38 a întrebat:

Care e nivelul normal de creatinina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| balaneasca a răspuns:

Nivelul normal variaza de la 0.5 - 1.0 mg/dL(femei) si 0.7 - 1.2 mg/dL, de la individ la individ.

3 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Creatinina se sintetizeaza in tesutul muscular prin intermediul unui proces de transformare a creatinei.
Cantitatea de creatina convertita in creatinina este direct proportionala cu cu masa de tesut muscular din organism.
Sinteza creatininei are loc in ficat si rinichi. Creatinina, ca si ureea, este eliminata prin urina. Ambele substante se gasesc in concentratii fiziologice constante in sange, care le transporta. Concentratia de creatinina in urina poate fi utilizata ca valoare de referinta pentru excretia unor analiti (albumina, alfa-amilaza).
Valori normale
In sange:
La adulti: 0, 5-1, 2 mg creatinina la 100 ml
La copii: 1, 2 mg creatinina la 100 ml
In urina:
0, 8-1, 9 g creatinina / 24h
Cresteri patologice
Valorile crescute ale creatininei sunt prezente in ser si in urina. In ser, creatinina are un nivel ridicat in:
insuficienta renala cronica
distrofia musculara progresiva
eclampsie
acromegalie
In urina:
acromegalie
diabet
hipotiroidism
Cresteri ale creatininei mai pot aparea in :
afectiuni extrarenale cu diaree, varsaturi, transpiratii profuze
postoperator in interventii de urgenta
sepsis, soc, politraumatisme
dezordini metabolice â€" diabet zaharat, hiperuricemie
mielom
sarcina
tratamente cu droguri toxice renal
Scaderi patologice
Hipocreatinemia se intalneste in:
insuficienta renala cronica
afectiui musculare
hipertiroidism

| devine a răspuns:

SANGE: 5-12 mg/l la femeie; 7-13, 5 mg/l la barbat
URINA: 14-26 mg/kg/24 h; clearance (Adica cat sange este epurat de aceasta substanta, pe minut): 90-140ml/min
LICHID AMNIOTIC:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nivelul normal este intre 1 si 1, 2 /100 ml sange. daca nivelul creatininei este mai mare de 2, rinichiul functioneaza doar cu jumatatea nr.de nefroni.In orice caz, daca valoarea depaseste 1, 2=insuficienta renala