Întrebare recomandată | annie17p a întrebat:

Care este cea mai buna metodă de slăbit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Incearca sa faci din sport un stil de viata! Daca iti doresti sa slabesti,trebuie sa inveti sa iti placa sportul. Am mai spus-o si am sa o mai spun: slabesti doar daca te misti si faci alte lucruri care sa sustina acest efect. Nu e de-ajuns doar sa iti doresti sa slabesti. Sa zicem ca slabesti cu produse miraculoase. Ai slabit. Ce vei face dupa? daca tu ai obtinut rezultatele brusc,fara prea mult efort,te vei invata prost. Avand acelasi stil de viata sedentar si pofte pe care nu le poti stapani,vei reveni la stadiul initial. Ce ai rezolvat? Nimic. De aici vor aparea frustrarile si,probabil,ca si probleme de sanatate datorita schimbarilor corporale suferite pe cai de genul acesta si intr-un timp atat de scurt. Ideea este sa iti schimbi programul,obiceiurile si gandirea! Cum iti doresti sa ai un corp de invidiat,asa trebuie sa iti si placa sa muncesti pentru a avea rezultatele dorite. Invata sa te accepti asa cum esti,apoi,daca cu adevarat ai vointa,te vei si schimba. Fa din activitatile de slabit pe cale naturala o placere si cauta sa te obisnuiesti a manca cat mai multe mancaruri vegetale pe care sa nu le gatesti in vreun fel. Vine perioada legumelor. Bucura-te de ele asa cum iti sunt date. Manaca si putina carne,pentru a-ti asigura necesarul zilnic de proteine si minerale pe care cu greu le poti acumula din alte alimente.
Redu totusi mai mult din alimentele bogate in grasimi si fa miscare,cum ti-am spus. incepe cu incalzirea!
Odihneste-te suficient,somnul prea putin sau prea mult ingrasa.
Alearga dimineata de preferat, pe frig si pe stomacul gol, pentru ca atunci organismul arde cel mai bine grasimile! Nu uita sa te hidratezi! adica sa bei putin cate putin astfel incat sa nu iti vina sete niciodata! setea e ca un semnal de alarma al corpului care iti transmite ca nu mai ai suficienta apa in corp. Profita de soare cat poti de mult! Soarele e o adevarata sursa de vitamina D,iar vitamina D ar putea mentine organismul intr-o forma mai sanatoasa,contrar obezitatii. Nu tine cine-o stie ce diete sau regimuri care de multe ori parca au chiar efect invers,datorita efectului nocebo,acel efect prin care suplimentele ne fac sa credem sa ne slabesc si de fapt,nu pot face ceea ce promoveaza ca ar fi in stare sa faca. Omul se streseaza cu gandul ca a dat banii degeaba si a pierdut atata timp fara a atinge rezultatele dorite, si,de cele mai bune ori,omul cand este stresat mananca foarte multe alimente care sporesc ingrasarea,in special dulciurile care maresc glicemia si riscul de diabet,totodata,din cauza placerii pe care o obtin de la produsele respective si care ofera o stare de bine. Bineinteles ca ei nu constientizeaza cat rau pot face daca mananca pe termen lung si abuzeaza de astfel de produse,care,pe deasupra, fiind nefacute in casa,ca si pastilele de slabit,pot sa aiba in compozitia lor fel de fel de substante nocive. Sanatatea e cea mai importanta, mai importanta ca frumusetea. Ai sa-ti dai seama de asta cand o vei pierde, asta se va intampla undeva pe la batranete, cand iti va fi mai greu sa ai grija de trupul tau, daca nu mai devreme! Ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa miscare, cat mai mult
Dietele nu sunt bune, odata ce renunti la dieta in maxim 3-4 ani o sa ai tot atatea kg ca acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mananci cat mai multe fructe pe zi si mai putina mancare

Răspuns utilizator avertizat
| LaraClarice a răspuns:

In primul rand miscare https://www.youtube.com/watch?v=VHyGqsPOUHs Poti incepe cu aceste exercitii. Apoi dieta echilibrata insemnand multa apa, cel putin 2 l pe zi, renunta la dulciuri, le poti inlocui cu stafide, curmale, smochine, sau alte fructe dulci. Maanca mai sanatos, fara grasimi, prajeli, si cel mai important, nu pana simti ca nu mai poti, ci atat cat sa te saturi. Nu te infometa, nu ajungi nicaiari. La fel si cu,, leacurile" minune cum ar fi pastilele de slabit, ceaiurile...etc. Sunt doar mituri.
Cel mai bine ar fi sa mergi la un nutritionist. Numai bine!

| LaraClarice a răspuns:

Si inca ceva, in mod normal ar trebui sa slabesti 1 kg pe saptamana, nu mai mult. Nu iti forta organismul, ca il dai peste cap.

| forlucky a răspuns:

Dieta Dukan

| OanaDs a răspuns:

Iti recomand sa faci cat mai multa miscare ..mesele sa fie in numar de 3 pe zi...si sa mananci ceva bogat in proteine.
Si eu mi-am dorit foarte mult sa slabesc si am inceput usor usor sa am un stil de viata foarte sanatos si fac miscare cat de multa imi permit.
Iti recomand pentru o slabire mai eficienta Slim Secret.eu folosesc pantaloni luni din neopren si corset cu efect de sauna.
Am slabit 23 kg in 2.5 luni.si toate astea datorita pantalonilor din neopren!
incearca-i si tu

| Cazan_Adita_1998 a răspuns:

Cea mai buna metoda de slabit este:
Te trezesti dimineata la 8 alergi pana la 9 bei un milckshake cu proteine si salate crede-ma pe mine m-a ajutat

| Apostolescu_Bianca_1998 a răspuns:

Nu mai manci

| Dobre_Adriana_1987 a răspuns:

O dieta corespunzatoare si miscare. Personal, iti recomand dieta Rina ( e singura dieta care nu iti scoate nimic din alimentatie, ci tine doar de combinarea alimentelor, mese fixe si fara gustari - ceea ce iti recomanda orice nutritionist).
Pe langa dieta, e nevoie de miscare (sala, sport, mers pe jos, etc).
E foarte important sa stii sa scoti tot ce e nociv din stilul tau de viata - sucuri accidulate, excesul de zahar, prajeluri, snacks-uri (o punga de chips-uri contine caloriile necesare pentru o zi intreaga...)

| anasofia12305 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci miscare.Dar daca nu reusesti cu asta, iti recomand dieta Dukan

| S1lv1uRoGam3r a răspuns:

Sinucide-te. big grin