| iuliana_4280 a întrebat:

Care este cel mai bun remediu pentru. scaderea colesterolului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Din cate stiu eu, consumul marit de oua (fierte, prajite) sporeste cresterea colesterolului.Asadar,evita-le.

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Tratamentul colesterolului marit este complex. Uneori regimul alimentar nu este suficient si apare necesitatea unui tratament medicamentos.Pacientul trebuie neaparat consultat de un medic. Mira

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Minim 3 catei de usturoi pe zi, 2-3 mere, salate mixte cu ulei de masline si bucati mici de nuca, morcovi, varza alba numai proaspata, altfe oxideaza, si-si pierde calitatile curative! Sanatate!

| mariazet45 a răspuns:

Oua de prepelita am verificat, am consumat oua de prepelita, din septembrie nu am mai luat am facut analiza colesterol 179 din septembrie 2008 nu am mai mancat oua de prepelita am facut analiza in 10 martie 2009 colesterol 247

| mioara a răspuns:

Zoocor

| bunica a răspuns:

Renuntarea la mancaruri grase. alcolu, fumatu si nu in ultimul rand tratamentu medical.se poate asocia si cu medicina naturista.

| miriam a răspuns:

Evitarea dulciurilor, a carnii grase si salamurilor, prajelilor, precum si a laptelui gras si derivatelor sale.

| gfdessjtyrd76 a răspuns:

EVITA ZAHARUL, PT. evitarea cresterii colesterolului sau daca chiar nu poti incearca zaharul pastile pentru. oamenii cu diabet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usturoi, ceapa, samburi de migdale decojite si neprajite 5-6/zi, Omega 3 capsule si... recomandarea medicului daca este necesar si tratament medicamentos, in functie de valorile colesterolului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anghinarea scade colesterolul, 6 bucati trebuiesc fierte cca 20 minute in 1 litru de apa, maciuliile se curata de doua randuri de frunze si se taie pe jumatate inainte de a fi puse la fiert, parte din spre cotor se foloseste, se pot manca presarate cu putina sare si ulei de masline.soya granulata sau germinata.nu substitui tratamentul dat de medic cu ceaiuri sau plante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samburi de migdale. mananca cel putin un pumn de samburi de migdale zilnic si te vei simti bine... un pumn de samburi de migdale face cat 15 mese pe zi si contin aminoacizi

| CulturismFitness a răspuns:

Alimente care scad colesterolul sunt cele mai sanatoase remedii naturiste impotriva colesterolului: http://www.culturismfitness.ro/fitness/scaderea-colesterolului/