| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Ce credeti toate bolile neurologice sunt boli ereditare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unele boli sunt ereditare, altele nu!
De exemplu, cele care ti le provoci singur, prin lipsa somnului de noapte, cand se produc 2 hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina, producandu-se numai cand dormim, intre orele 10 si 2 nopatea.
Daca obisnuiesti sa te culci dupa miezul noptii, creierul tau nu are cum sa primeasca cei doi hormoni, pe care corpul nu-i mai prduce din lipsa somnului si treptata-trreptat, ajungi sa suferi de depresie, anexietate, paranoia si alte probleme neurologice.

| ziftode a răspuns:

Nu
unele sunt create de paraziti (parca am auzit de 1-2... dar nu le stiu ca nu e domeniul meu)

altele sunt create de prea multa tuica big grin

| DejaVuDoc a răspuns:

Nu, unele apar din mutatii genetice, unele de la bauturica laughing, altele de la paraziti etc.

| JustMeDeea2019 a răspuns:

In mare parte da dar e discutabila treaba laughing