| dorina_7740 a întrebat:

Care este dieta justa pentr-u colicist, pancreatita acuta cangrenoasa si hipertensiune arteriala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand dieta cu putina sare pentru tensiune. Renunta complet la sare la gatit sau in farfurie, foloseste alte condimente, ramai doar cu area din legume, lactate si paine.
Apoi: nu ai voie nici un strop de alcool, cu aboslut nici o ocazie. Nu manca nimic prajit in ulei. Nu manca niciodata carne de porc, untura, lactate nedegresate, cascaval, unt, branza topita. Ai voie cat mai multe legume si fructe proaspete, fierte sau inabusite, carne slaba de pete (cod, merluciu) si piept de pui fara pielita, de asemenea fierte sau inabusite. Foloseste cat mai putin ulei, niciodata la gatit, doar in salate. Ai voie un ou pe saptamana fiert tare. Poti sa mai mananci albusuri fierte (chiar cate unul pe zi, dar fara galbenus). Nu manca dulciuri, in afara de fructe, inlocuieste jumatate din paine cu cartof, mamaliga sau orez.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Http://www.topsanatate.ro/......htmle.Aici ai tot ce vrei despre hipertensiune arteriala.Pentru colecistita http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=367 Pentru pancreatita cum zici tu... nu stiu.Sanatate.

| dichi a răspuns:

Va recomand un tratament naturist pentru reglarea tensiunii arteriale. Este vorba de ceai la pretul de 30 de lei care poate fi achizitionat de pe siteul Va recomand preventiv un tratament naturist pentru glanda tiroida cu ceaiuri. Este 30 de lei si poate fi achizitionat de pe siteul http://www.tratament-naturist.com.ro/......i-Naturist

| gigiro a răspuns:

Numai un medic nutritionist iti poate raspunde la aceasta intrebare! Daca ar fi asa de simplu, ne-am trata singuri acasa, dar combinatia dintre cele trei e foarte grea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca un medic poate ajuta mai mult decat toata comunitatea TPU, stiu doar ca nu ar trebui sa suporti prajelile si grasimile. Ptr hipertensiune arteriala o dieta bogata in Omega 3 sau chiar suplimente alimentare Omega 3 ar ajuta. sanatate