| TheBlackEmo a întrebat:

Pot să scap de pancreatita acută?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Desigur.

| Eduard619 a răspuns:

Daca e usoara, cu un consum de lichide (apa, ceai) si la durere folosesti analgezice o poti tine sub contro si trata.

| MateiT a răspuns:

Eu cred ca poti scapa. Nu stiu farte multe despre pancreatita, dar am invatat multe lucruri de-a lungul anilor despre nutritie, si pancreatita fiind o problema digestiva poate fi ameliorata drastic doar prin nutritie si fara nici un medicament
Eu recomand o nutritie in principal vegetala. Daca vrei poti sa imi scrii si te ajut, fara sa cer nimic la schimb, in tranzitie spre o alimentatie echilibrata care nu iti va pune presiune pe organe. Nu e vorba de vreo infometare cu salate si despre un mod de a manca care te va satisface mult mai mult, si asa cum am spus, iti va ameliora problema daca nu chiar o va vindeca complet (sa nu ma atace vreun doctor va rog, cred ca habar nu aveti cum functioneaza corpul uman, scuze)
Asta daca vrei sa incerci ceva nou...
Iti doresc multa sanatate

| Choasmakerangel a răspuns:

Cred ca da, trebuie' sa ti ceva regim, dar regim calumea ca si cum ai fii vegetarian! apropo, imi place username-ul

| Ionello a răspuns:

Poți să scapi dacă ții un regim cu crudități, și fără nimic fiert. Dacă ești interesat poți să îmi l-ași un coment...am o carte... Hrana vie care te scapă de multe boli grave cum e CANCERUL.