| stanimir a întrebat:

Care este diferenta dintre bronsita cronica si BPCO?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fiyah1 a răspuns:

Bronsita cronica = tuse cu expectoratie 3 luni pe an, 2 ani consecutiv. Nu este vorba de o raceala netratata, in acest caz factorii incriminati nefiind specifici ( alcoolism, tabagism, factori de mediu/poluare etc )

BPOC= Boala Pulmonara Obstructiva Cronica. Reprezinta practic o asociere a unei bronsite cronice cu o alta boala ( emfizem pulmonar ). Apare in general dupa 40 de ani la fumatori ( 10-15% din fumatori ) cu o predispozitie inca neprecizata.

Emfizemul apare de obicei in cadrul deficientei de alfa-1 antitripsina, o enzima care impiedica distrugerea peretilor alveolari de catre substante eliberate in cadrul inflamatiei

1 răspuns:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Din cate stiu eu, bronsita cronica este o raceala netratata sau o bronsita data de tabacism, si BPOC e bronsita pulmonara cronica obstructiva, care poate duce la complicatii daca nu e tratata corespunzator.