| Twister09 a întrebat:

Salut, în urma unei radiografii la plamani am fost diagnosticat cu bronsita cronica acutizata.
Bronsita cronica acutizata, este bpoc? Sau bpoc este altceva?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie si intreaba l, aici nu cunoastem acesti termeni, ei stiu ca îi folosesc des in diagnostice.

| relian a răspuns:

Bronsita cronica, adica de mult timp.Acutizata, adica a mai avansat nitel comparativ cu stadiul initial.
Daca este BPOC? Nu este, e doar bronsita cronica, trebuie sa mergi sa faci tratament.

BPOC, adica Boala Pulmonara Obstructiva Cronica, este ceva mai mult decat o brosita.

La bronsita ce spui tu ca ai, este o imflamare a bronhiilor, care se poate rezolva, prin tratament, renuntare la factorul care a cauzat acea inflamare etc.

BPOC, este vorba tot despre bronhii, dar o ingustare a lor, determinata de diferiti factori, printre care si factorul genetic, adica sa fi mostenit asta de la cineva din fam.

Mai simplu spus, Bronsita, este o inflamare a bronhiilor, iar BPOC deja o ingustare care nu mai poate reveni la normal.

Si imflamarea determina ingustarea bronhiilor, dar este inflamare, poate da inapoi, despre asta este vorba, cam astea ar fi diferentele.

Trebuie sa mergi la medic, sa afle cauza acestei inflamatii, dar ar fi trebuie sa mergi de mult timp, dupa cum vezi e deja cronic, adica veche aceasta imflamatie si tu ai stat asa.

Daca fumezi, sau stai in atmosfera cu substante toxice, iar aceasta imflamatie este cauzata de acezsti factori, trebuie sa renunti la tigari sau sa mai lucri in acele medii toxice.

Cel mai indicat e sa mergi la medic, la un specialist, nu la doctorul de familie, dejja e si acutizata, nu mai sta, cauta un specialist bun si vezi tinete de tratament sa nu dai in PBOC.
Bafta.

| ioana748 a răspuns:

Nu este BPOC.