| ..pYtBulL.. a întrebat:

Care este diferenta dintre uleiul de masline extravirgin si cel normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jvEcu a răspuns:

Atunci cand maslinele sunt presate pentru a se obtine ulei, prin acest proces initial este produs cel mai bogat in arome ulei de masline, cunoscut ca ulei extravirgin. Acesta este foarte bun pentru salate. Uleiul de masline simplu este uleiul rafinat si filtrat, nefiind la fel de bogat in arome, dar cu acelasi continut caloric ca si cel extravirgin.

6 răspunsuri:
| FeFe_5684 a răspuns:

Ala de masline extravirgin e mai bun...
ala normal nu-i asa bun si sanatos ca cel extravirgin

| Angel0 a răspuns:

Cel extravergine este extras prin procedee mecanice nu neaparat la rece, asta numai daca este specificat pe eticheta iar celalalt olio di oliva este extras cu ajutorul diluantilor ca si majoritatea uleiurilor de pe piata. Ce ramane de la presare se amesteca cu anumiti diluanti si dupa aceea se rafineaza.

| johniy23 a răspuns:

Era sa zic eu ceva laughing) ala extravirgin nu si-a bagat nimeni. maslina in el laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mai puternic in doza de ingrediente si te ajuta sa iti echilibrezi calciul.

| 5p1k3 a răspuns:

Cel extravirgin nu este trecut prin multe filtre

| Danutzu333 a răspuns:

Uleiul de masline extravirgin este atunci cand maslinele se storc prima data la rece, iar cel normal la a 2 a stoarcere de aceea extravirgin-ul este mai de calitate si mai sanatos decat cel normal.