| PhaseMorphXR a întrebat:

Care este diferenta intre o Clinica (de Neurologie/Neurochirurgie de exemplu) si un Spital Clinic (specializat tot pe Neurologie/Neurochirurgie)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie da.

spre exemplu spitalul de urgenta are clinica de neurologie unde iti pune un diagnostic. Daca e nevoie de tratament specializat te trimite la un spital de neurologie unde iti vor fi facute investigatii de la 0. Sper ca nu vorbesc prostii ca nu sunt in domeniu

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
La prima se da diagnosticul/tratamentul/ iar la a doua se fac operatiile pe creier
O zi bunahappy

| PhaseMorphXR explică (pentru caramela):

Iar in cazul unui "spital clinic" (nu "spital" obisnuit) exista atat zona de diagnostic si tratament cat si bloc de internari (+ bloc operatoriu), intr-o singura cladire? Acesta e sensul corect al "spitalului clinic"?

| suntserios a răspuns (pentru PhaseMorphXR):

In teorie da.

spre exemplu spitalul de urgenta are clinica de neurologie unde iti pune un diagnostic. Daca e nevoie de tratament specializat te trimite la un spital de neurologie unde iti vor fi facute investigatii de la 0. Sper ca nu vorbesc prostii ca nu sunt in domeniu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Clinica e doar o parte dintr un spital
spitalul clinic de... este un spital specializat doar pe asa ceva

| PhaseMorphXR explică (pentru suntserios):

Adica un "spital clinic" are obligatoriu atat zona de consultatii cat si zona de internari/operatii, nu?