| Alyofficiall a întrebat:

bunicul meu a facut un accident vascular unde a fost internat la spitalul clinic fundeni la neurologie la iesirea din spital pe langa alte diagnostice diabet etc etc i-a dat un certifticat de de dementa vasculara vreau sa stiu are dreptu la pensie de handicap? e in varsta de 76 ani pensionat poate beneficia de pensie de handicap? si unde trebuie sa merg?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate primi doua pensii asa ca nu mai poate beneficia si de pensie de invaliditate pe langa pensia pentru limita de varsta.
Doar daca ar fi incadrat cu handicap grav ar putea beneficia de un asistent personal, acesta poate fi si din familie ori de plata indemnizatiei de insotitor, conform Legii nr.448/2006. Aceasta indemnizatie se poate cumula cu pensia.