| bmiana a întrebat:

Care este este cel mai mare organ al corpului uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pielea are cea mai mare suprafata din corp si e organ sensibilitate si de aparare a organismului.
Intestinul subtire are o lungime destul de mare 4m dar un diametru mic. Intestinul gros are 4 metri si un diametru destul de mic. daca ai desfasura cele doua intestine si le-ai calcula suprafara ai observa ca e o suprafata mai mica decat pielea de pe trunchi.
Referitor la "pielea cantareste 16% din masa corporala totala": La un om mediu de 80kg, ar insemna ca pielea cantareste 13kg. Avand in vedere ca pielea are 1, 5-2 metri patrati suprafata si cam 2, 5mm inseamna ca toata pielea ocupa un volum de 0, 006 metri cubi. Daca ai pune ca fiind de doua ori mai grea decat masa corporala medie, ai ajunge ca omul ala de 80 de kg poate intra intr-un cub cu latura de 30cm. Logic nu prea da. Voi ce ziceti?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pielicica, bibicilor!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cand am raspuns pielea, am facut-o luand in considerare nu doar intinderea, ci si functiile ei extraordinare si complexe: cu ea percepem diferentele de temperatura, umezeala, uscaciunea, asprimea, finetea tenului, preiunea, diferite alte tipuri de agresiuni, are si functie de excretie si reglare termica, etc, si deloc in ultimul rand, ne defineste, individual, ca unicitate fizionomica, expresiva si estetica!

Laur
| Laur a răspuns:

Ca suprafata intestinul subtire e cel mai mare, din cauza microvililor, intreg tubul digestiv avand in jur de 185 metri patrati (cat un teren de tenis). Urmeaza apoi plamanul, cu suprafata alveolara de aproximativ 75-100 metri patrati (depinde de individ), cam cat un apartament de 3 camere.

Laur
| Laur a răspuns:

Crissu, acelasi sfat si pentru tine... http://tinyurl.com/msgdet

| inna a răspuns:

Ficatul.winking

| inna a răspuns:

Pielea nu e un organ...mai deschidezi si voi cartea de bio. Cel mai mare organ este ficatul.

| DiMoDi a răspuns:

Ca şi greutate, pielea! cam 16 % din greutatea totală a corpului happy
Ca şi suprafaţă, intestinul, care are o suprafaţă desfăşurată cam de 4-5 ori mai mare decat a pielii aceluiaşi organismhappy

| alexam a răspuns:

Pentru ca vorbesti de organ, desi nu sunt convinsa ca este organ, intestinul subtire, e cel mai mare in lungime. Pielea acopera toata suprafata corpului, dar de asemenea nu cred ca e un organ... tongue

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pielea.

| ka2 a răspuns:

La mine, cu siguranta, cel sexual laughing

| ka2 a răspuns:

Piele - organ? laughing

| gherghe_9739 a răspuns:

Normal ar fi organul de reproducere atat la femei cat si la barbati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plamanii sau ficatul... unul din acestea doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ka2-daca la tine este sexul..., poti sa faci ceva pe el ca nu este bun de nimic.inseamna ca este mult mai lung decat intestinul, si la greutate..., nu mai vorbim. rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pielea este cel mai mare organ al corpului uman ea cantarind aproximativ 3kg si are o grosime de la0, 05 la 5 mm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cel mai mare si cel mai greu organ al corpului uman este Ficatul ce cintareste2-2, 5Kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pielea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Garura pizdei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ficatul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ficatul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pielea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ficatu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pielia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt georgiana si sunt medic raspunsul este plamanii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plaminii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intestinu gros

Răspuns utilizator avertizat
| CorpulUman a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta este FICATUL, ca volum. Daca te gandesti la dimensiuni, pielea este cel mai mare. Poti citi mai multe despre corpul uman chiar pe site-ul http://www.corpul-uman.com

| ANONIM_5055 a răspuns:

Depinde la ce te referi prin mare : pielea are 4 kg si 1, 5 m patrati Da pielea este un organ tactil termic dureros si de presiune... daca te referi la greutate cu siguranta e pielea, apoi ficatul!