| miauu a întrebat:

Care este importanta legumelor in viata unui adolescent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună draga mea.
Am să încerc să îmi aduc aminte despre lecţiile de nutriţie.
Din fructe si din legume ne luăm majoritatea viteminelor necesare pentru ca al nostru corp sa se dezvolte natural şi cât mai bine, mai ales pentru noi, adolescenţii care avem nevoie de multe substanţe nutrive pentru dezvoltarea completă. Se recomandă mai ales fructele şi legumele proapete, necongelate, eventual bine preparate în bucăţi cât mai mari deoarece o alimentatie sanatoasa, igienica si completa presupune consumarea legumelor intregi, viu colorate, nevestejite.Verdeţurile sunt bogate în vitamina C iar fructele contn vitaminele C, A, B. Cam atât îmi aduc aminte din lecţiile de la şcoala...
Mult succes kiss

7 răspunsuri:
| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Pentru adolescenti sunt foarte importante legumele datorita vitaminelor, hranei si nu numai.De fapt legumele au o mare importanta pentru toti oamenii nu numai pentru adolescenti pentru a avea o viata sanatoasawinking.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Legumele trebuie sa ocupe un loc important in hrana omului, datorita continutului mare de substante hranitoare si in special de vitamine, a caror lipsa sau insuficienta in alimentatie poate provoca serioase tulburari in metabolismul uman, in special la copii, predispunandu-i la diferite boli. Cele mai frecvente vitamine ce se gasesc in majoritatea legumelor sunt: A, B, C, D, E, K, PP.

| IbanezFender a răspuns:

Legumele sunt foarte inportante pentru un adolescent Din pacate legumele din comert nu pot sa iti ofere tot ce ai nevoie, ai putea folosi suplimenti nutritivi care asimileaza in procent de 99 la suta si contin antioxidanti forte buni, fara conservanti chimicali, guma de xantan si alte substante care sunt des intalnite in alimentele pe care le cumparam zilnic. eu am folosit suplimente nutritive si sunt foarte multumit mai multe informatii la :0762671336

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il ajuta sa creasca mare si puternic, devine mai imun in fata bolilor, il face sa aiba o minte mai limpede ca na, au multe vitamine, legumele sunt sanatoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ele nu sunt importante numai pentru adolescenti, ci si pentru copii si adulti. Au multe vitamine si sa fie sanatosi si sa nu aiba probleme. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au foarte multe vitamine, ajuta sistemul imunitar, la dezvoltarea buna a corpului, pentru a nu ne imbolnavi de diverse boli fizice, de asemenea fac bine si psihicului, creierului unele fructe/legume

| artstar a răspuns:

Vitaminele si fructele sunt cele mai importante si nu numai pentru adolescenti ci si pentru copii si atulti.
deoarece ele contin vitamine si trebuiesc consumate pentu a avea o alimentatie si o crestere sanatoasa...lipsa acestora pot duce la obezitate si diferite boli...