| sabrinarocs a întrebat:

Care este legatura intre sange si limfa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| midnight a răspuns:

Pai...limfs face parte din sange... uite definitia din dex Lichid transparent, incolor sau gălbui, care circulă prin vasele și ganglionii limfatici și în spațiile intercelulare ale organismului vertebratelor, transportând diferite substanțe între sânge și țesuturi.

| nevertoolate a răspuns:

Limfa este un lichid transparent, incolor, care circulă prin vasele şi ganglionii limfatici, precum şi în spaţiile intercelulare, mediind schimbul de substanţe între sânge şi ţesuturi. Aceasta este formată ca un lichid interstiţial. Pătrunde în vasele limfatice prin filtrare, trecând cel puţin printr-un ganglion limfatic înainte să se verse în sânge în vena subclaviană. Limfa circulă de la ţesuturi la sânge, preluând deşeurile. Organismul uman are în jur de 1, 5 l de limfă.

funda?

| Micky05 a răspuns:

Limfa provine din sange big grin adica este o parte din lichidul intercelular care intra in vasele limfatice