| lurixxx a întrebat:

Limfa este sau nu tesut conjunctiv fluid? De ce?

2 răspunsuri:
| Comunity a răspuns:

Generalitati Limfa este un lichid transparent, care circula prin spatiile intercelulare, vasele si ganglionii limfatici si care realizeaza schimbul de substante intre sange si celule. Functiile sale principale sunt transportul substantelor nutritive in sange si preluarea toxinelelor rezultate din arderile celulare.

| rocket1204 a răspuns:

Buna! Da este tesut conjunctiv fluid la fel ca si sangele. Un tesut se incadreaza intr-o clasa prin fibrele sare majoritare, structura si compozitie. In acest caz limfa are fibre reticulare, este fluida si conjunctiva.