| Yumitsu a întrebat:

Cum se formeaza limfa in corpul nostru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cmm a răspuns:

Inca din antichitate exista o preocupare pentru acest „lichid misterios", aceasta a prezentat interes si in evul mediu, dar a inceput sa fie o preocupare seriosa pentru anatomistii Thomas Bertelsen si Olf Rudbeck in secolele XVIII si XIX, acestia au facut primele incercari in a descrie structura si functiile limfei. In secoloul XX apar primele cercetari stiintifice asupra limfei. Limfa – denumita si marea interioara a organismului reprezinta aproximativ 15% din greutatea corpului. Compozitia acesteia difera in functie de teritoriul de unde provine si de starea functionala a tesutului unde s-a format. 96% din continutul limfei este constituit de apa, substante minerale intr-o concentratie similara celei plasmatice, proteine la jumatate din concentratia plasmatica. Continutul lipidic al limfei este redus exceptie face limfa mucoasei intestinale. Se gasesc deasemeni leucocite sub forma limfocitelor si monocitelor precum si alti constituenti plasmaticineproteici si neelectrolitici in concentratii similare cu cele plasmatice. Aspectul limfei este diferit dupa regiunea de unde provine, astfel avem limfa incolora, dar poate avea si o culoare albicioasa sau galben citron.