| andrei_5375 a întrebat:

Care este motivul pentru care nu ai voie sa iesi din casa cand ai rubeola?
Doar pentru a nu creea epidemie sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AngelOfNight a răspuns:

Rubeola e contagioasa si deci daca nu vrei sa imbolnavesti toti copii mici pe lanaga care treci (si nu numai) nu iesi afara happy
+ ca ar trebui sa te simti nu prea energic si corpul tau are nevoie de odihna ca sa lupte cu boala, in acest moment o plimbare in parc poate fi obositoare.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt doua motive principale:
1. bolnavul de varicela, rubeola, rujeola sau oreion are o imunitate foarte scazuta (toate bolile astea scad dramatic imunitatea) si mici modificari de temperatura, curenti de aer, etc pot agrava boala (apar complicatii de tip meningita sau pneumonie cu virusul rujeolei/rubeolei/varicelei/oreionului, iar orice alta infectie (de exemplu un virus gripal din comunitate) poate avea efecte majore (in lipsa imunitatii apar forme severe de boala).
2. pentru a nu crea epidemii majore, infectand contactii sanatosi.

| MrAngelus a răspuns:

Evitarea contactului persoanelor sănătoase cu bolnavii