| Laura_5858 a întrebat:

Care este tensiunea arteriala normala la un copil de 13 ani? Ieri aveam 8, 7 cu 4, 8 si pulsul 65 si am ametit ingrozitor, cred ca si de la caldura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Teoretic ar trebui sa fie undeva pe la 11/9-12/9 dar exista oameni care traiesc cu tensiunea 9/5 fara sa aiba probleme.
Avand in vedere ca ai ametit cel mai probabil era hipotensiune de la caldura (dezhidratarea scade tensiunea). Ar trebuii sa consumi mai multe lichide cand iesi pe caldura.
E important cu ce iti iei tensiunea, daca e un tensiometru din ala electronic, eu iti zic sa nu ai mare incredere in el. Tensiometrele bune sunt alea manuale (cele electronice dau valori super aiurea. Am testat cu tensiometrul meu (Rister precisa) si decalajul e ingrozitor, chiar si 40mm (adica diferenta intre 17/9 si 13/9)).
Daca tensiunea ta ramane asa, incearca sa bei 2 litri de apa pe zi, se poate sa fi intr-o stare de dezhidratare permanenta, dar la fel de bine poate sa fie tensiunea ta normala. Nu e ceva anormal ca o fata sa aiba tensiunea 9/5. Daca asta e tensiunea ta normala, nu incerca sa ti-o cresti cu medicamente, o tensiune de 11/8 corpul tau ar considera-o hipertensiune, si ti-ar fi rau, plus ca ti-ai crea alte probleme.

Laur
| Laur a răspuns:

Cum ti-ai masurat tensiunea de ai ajuns la valoarea asta?

| alma a răspuns:

Incearca si alt tensiometru pentru ca daca ai unul digital poate sa-ti arate alte valori decat cele normale, oricum consulta medicul de familie sau un specialist pentru ca aceste valori sunt foarte mici. Sanatate

| friedaka a răspuns:

Fato, spune-i urgent maica-tii! E prea mica tensiunea pe care spui ca o ai. In caz ca ti se mai intampla, bea repede 1 litru de apa si mananca ceva sarat. Sunt cele mai la indemana modalitati de a creste tensiunea in 10-15 minute.

| friedaka a răspuns:

Cautati un medic homeopat bun. Ceilalti o sa te indoape de medicamente degeaba (mai ales ca nu exista tratament clasic pentru hipotensiune) si tine minte: bea multa apa!

| Laura_5858 explică:

I-am zis deja. si s-a dus la farmacie si a intrebat-o pe farmacista ce sa imi faca (ii spusese ce aveam) si farmacista i-a zis sa imi dea calciu si mult ceai cu lamaie. si nu mi-a mai fost rau, dar mi-am luat iar tensiunea si era la fel. si mi-am luat-o si azi si tot la fel e.

| Laura_5858 explică:

Multumesc. happy

| Laura_5858 explică:

Era un tensiometru electronic, mi-am luat-o cateva zile la rand si a ramas la 8 cu 5. dupa vreo saptamana am avut ceva mai mult, nu stiu sigur cat

| nikluky a răspuns:

Am 100 kg si 23 ani, cam de2 ani am TA numai 8cu 4, 8 cu 5 si am supravietuit.