| teodora200004 a întrebat:

Hei! Am o problema. Am tensiunea 14 cu 7. Si am 13 ani. Pulsul este si el mare, asa il am eu big grin E bine? Adica eu am mai avut tensiunea 14 cu 9 odata, cand facusem un atac de panica. Cel mai des eu o am 12 cu 6, dar azi cand mi-am luat-o am avut-o si inca o mai am 14 cu 7. Mama a zis ca, un cardiolog i-a spus ca, daca pulsul e mare si tensiunea trebuie sa fie la fel. Credeti ca e de la caldura? Cred ca am facut o insolatie, ma doare capul, mi-e greata..si sunt cam fierbinte sad Si imi amortesc mainile si picioarele [asta e de la spasmofilie sad, am fost la spital si au zis ca asta am]. PS: Si la spital aveam tensiunea 13 cu 7 si nu au zis nimic.mi-au facut EKG, nu am nimic la inima... big grin Fundaa :**! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Buna, Teodora. Da, e o problema. Cand ai fost la spital, tensiunea era 13 cu 7, normalul fiind de 12 cu 7. Dar la 14 cu 7 deja e o problema, trebuie sa te relaxezi, si sa te racoresti, daca spui ca ai stat in soare. Papa o inghetata si fa un dus nu prea cald, dar nici rece pentru ca racesti. Dupa o zi de stat in soare, apa rece e raceala curata. La 14 cu 9 era si mai periculos, pentru ca tensiune se imparte in doua: sitolica, atunci cand sangele e impins de inima in afara, cu normalul 12, si diastolica, atunci cand inima suge sangele inauntru, cu normalul 7. Daca aveai 14 cu 9, era deja foarte mult.
Relaxeaza-te, respira regulat, si daca pana maine nu trece, mai mergi la medic.

| teodora200004 explică (pentru valentingb):

Multumesc pentru raspuns happy Am avut-o si 14 cu 9 odata si mi-a trecut big grin, mai inainte am luat-o iar si o aveam 14 cu 8 sad Oricum ma duc luni la medic :X

3 răspunsuri:
| RuxandraBianca a răspuns:

Stii,nu prea cred ca sunt doctori pe TPU. daca doctorii spun ca esti bine atunci... ăăăăăăăăă...nu prea avem doctori buni. ar fi foarte probabil sa fi facut insolatie. dar mai bine mai consulta un doctor, un alt doctor. bafta!

| teodora200004 explică (pentru RuxandraBianca):

Mersi.oricum luni ma duc la spital pentru analize crying