| We4Jesus a întrebat:

Care ma ajuta sa slabesc?
Am incercat dar nu pot. As vrea ajutor, si prieteni asa nu prea am
Ma ajuta careva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MiyakoSaki a răspuns:

Trebuie sa faci mult sport si sa ai o alimentatie sanatoasa.Alearga zilnic, fa abdomene.Si cum poate cineva din mediul virtual sa se tina de capul tau? Poate uita, poate nu mai are chef. Apeleaza la prieteni sau la membrii familiei. happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| We4Jesus explică (pentru bursuc001):

Buna si tie. Am 19 ani, am 1.70 inaltime si 97 kg. -> E necesar.

| bursuc001 a răspuns (pentru We4Jesus):

Mda, tot n-ai precizat dacă dacă eşti fată sau băiat :)

Oricum, din PĂCATE, în cazul tău, este vorba de Obezitate (clasa 1) :(

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de :
* 61, 8 kg ( dacă eşti fată ) - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator
* 64, 8 kg ( dacă eşti băiat ) - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 35/32 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" aceste kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O zi frumoasă.

| KilluaZoldyck a răspuns:

Pe internet mai greu, cel mai bine un membru al familiei sau un parinte.

| YoannaYoanne22 a răspuns:

Pai trebuie sa mananci sanatos si sa faci sport.
Cu ce altceva pot sa te ajut? Nu pot sa alerg in locul tau.

| We4Jesus explică (pentru YoannaYoanne22):

Ma refer sa te tii de mine, adica sa ma intrebi daca am alergat azi, ce am mancat, cat am mancat, ca altfel nu pot.