| B3HappyN0Worry a întrebat:

Care poate fi cauza căderii exagerate a părului? Remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Stres, stil de viata haotic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina cauza ca sa remediezi problema.

Carenta de zinc, calciu si magneziu favorizeaza caderea parului - poti sa-ti faci analizele ca sa excluzi si posibilitatea acestui factor.
Variaza alimentatia si consuma cat mai multe fructe, oleaginoase si legume. Hidrateaza-te, consuma apa inainte sa simti senzatia de sete.

Lipsa somnului sau nerespectarea unui program optim pentru odihna ( ideal ar fi ca la ora 22-23 sa dormi ) si prezenta stresului duce la formarea radicalilor liberi de catre organismul nostru, iar acestia favorizeaza caderea parului.

Daca folosesti fixativ, gel sau iti freci parul cu prosopul sau cand il speli cauza e destul de clara. Unele sampoane cauzeaza caderea parului, la fel si unele tratamente care chipurile ar ajuta parul - daca contine alcool unul din produsele pentru scalp e foarte posibil ca el sa fie cauza caderii parului. Produsele pentru colorare sau decolorare duc la caderea parului.

Eu, de exemplu, foloseam un sampon anti-cadere de la Gerovital, dupa ce am oprit folosirea lui nu imi mai cadea parul ( si imi cadea foarte rau ).

Problemele scalpului ( matreata, scalp prea uscat etc ) pot determina caderea parului.

Dermatologii recomanda sampoanele de la ACM pentru caderea parului, samponul energizant cu 6 vitamineare de la ACM are o formula destul de ok ( are multe ingrediente faine ).
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038268

-Protein : branza, pui, linte, fasole, oua
https://environ390.files.wordpress.com/......-17-pm.png

- avocado, morcov, mere, banana( contine magneziu si zinc ), ardei, fructe si legume de sezon etc.

- carnea de pui, uleiurile, pastele, ouale, legumele, nucile si semintele conzin coenzima Q10

- nuci braziliene/simple, migdale ( contin biotina, vitamina B, acizi grasi – consuma 10-20 de migdale crude pe zi ), fistic, alune de padure - (minim 10 bucati din fiecare pe zi )

- seminte de : in macinate, floarea soarelui, dovleac (contin vitaminele B1, B2, B3, B4, B5 si B6 si multe proteine ), susan, chia

- cocos - gasesti pudra de cocos de la Cocomi pe care o poti manca simpla sau poti sa-ti cumperi nuca de cocos din supermarket ( atunci cand o agiti trebuie sa se auda ca are un continut mare de apa de cocos, daca ti se pare ca nu are mult lichid nu o lua pentru ca sunt mari sanse sa fie stricata/mult prea veche - nuca de cocos se strica in lipsa lichidului si isi schimba gustul )

Pudra de cocos o gasesti in plafar la pretul de 18-20 lei, poti sa iei 1-3 linguri pe zi sau sa-ti faci lapte de cocos pe care sa-l pui in smoothie-uri sau sa-ti faci budinca de chia :
https://www.emag.ro/......DF1XL2BBM/

- cartofi dulci copti ( cand sunt copti le creste procentul de vitamina C )

- consuma cat mai multe salate cu putina zeama de lamaie - poti sa adaugi marar si patrunjel ( patrunjelul are o cantitate mare de vitamina C, la fel si mararul ) tocat fin in salate - mie imi place sa le adaug in salata de castravete.

-Germenii de grau contin o cantitate mare de magneziu, zinc si proteine
http://dieta.romedic.ro/aliment/germeni-de-grau

| Doja a răspuns:

Caderea parului are in principiu 2 cauze:

1) Productia crescuta de DHT, un derivat al testosteronului. Cauzele pot fi genetice sau ajutate.
a) Genetic - n-ai ce face... de la o varsta vei incepe sa chelesti. De regula daca reusesti sa-ti pastrezi parul pana la 30 de ani inseamna ca vei ramane cu el relativ similar pana mai tarziu.
b) Ajutat - diverse substante cresc sinteza de DHT. Una din substantele folosite cel mai des este creatina, pe care multi o folosesc ca supliment pentru rezistenta musculara la sala. Desi nu ii face pe toti sa-si piarda parul, merita luata in considerare.

2) Stress-ul - daca te simti napadit de tot felul de nenorociri vei albi si probabil vei cheli. Cel mai bine e sa eviti situatiile stresante, sa nu te mai stresezi cu lucruri pe care nu le poti influenta si care nu te afecteza in mod direct. Daca ai si ticuri prin care te scarpini in cap/iti smulgi parul din cap vei cheli mai rau.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Doja):

1. E fata. Nu e nimic genetic. Sunt foarte rare cazurile de alopecie la femei.
2. Sunt mai multe cauze. Una foarte mare e alimentatia, parul e făcut in proporție de 97% din proteine, deci dacă ai o alimentație săracă in proteine sa nu te miri ca îți cade parul. O alta cauza majora: schimbările hormonale.
3. Avem și noi in limba romana cuvântul "stres" laughing

| BotezanDaniel a răspuns:

Salut! happy Fă-ți o programare la medicul de familie, happy și probabil te va trimite la un medic clinician, dermatolog. big grin Eu unul, nu cred că ar trebui să ascuți toate sfaturiile tuturor începătorilor, happy și să te lași în mâna celor care chiar te-ar pute ajuta. big grin Multă sănătate! happy Funda? big grin