| ElenaDamascc a întrebat:

Care poate fi cauza unei dureri de stomac care nu mai trece de 2 luni?(cu tratament)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ar trebui sa faca o endoscopie, poate e altceva, nu gastrita

| anonimg a răspuns:

Cauza trebuie studiata de medic mai amanuntit decat inainte. NU toti sunt experimentati. Nu toti sunt meseriasi.
Deci daca unul nu iti ofera rezolvare, atunci mergi la alt medic.
Mai mult decat atat, fiecare dintre noi trebuie sa fim medicul nostru. Pentru ca atunci cand avem o problema trebuie sa stim care este cauza.
S-a dovedit ca in apa statuta prea mult de la automatele de cafea se dezvolta o bacterie care duce la o problema asemanatoare cu a ta.
De asemenea vezi sa nu fie apendicita. Pentru ca durerea acesteia poate sa fie simtita in orice parte a abdomenului. Trebuie deci control si in privinta aceasta.
Poate sa fie gastrita sau un inceput al acesteia.
Sau alte probleme.
Iata o lista: https://www.unica.ro/sanatate/dureri-burta-cauze-38083
https://www.csid.ro/......a-10958430

| AlexCristi97 a răspuns:

Gastrita sau o intoleranta. Eu am aceeasi problema, am fost internat pentru gastrita, pana la urma mi-am dat seama ca am intoleranta la lapte (doar lapte, la branzeturi nu am probleme). Incearca sa treci pe o alimentatie foarte simpla si sanatoasa si adauga incet alte alimente si scoate cele care te afecteaza negativ.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Dar cum intrebau si cei de mai sus, pentru ce iei tratament si ce medicamente?

| ElenaDamascc explică (pentru AlexCristi97):

Multumesc!

| ElenaDamascc explică (pentru AlexCristi97):

E vb de tatal meu.A fost la mai multi medici, a facut si analize pentru bacterie care au iesit negative si si ecografie unde doctorul a zis ca nu se vede nimic.Tratament de la medicul de familie cu omez, no-spa, esomeprazol, gaviscon, stomachon(nu toate deodata ci in perioade diferite) si nu a trecut cu nimic.

| Eugen80 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic sa nu ai alte probleme mai grave. Apoi tratamentul pentru ce este?
Pe hartia din cutia tratamentului nu scrie dupa cat timp sa te opreti sau daca tot te simti rau te mergi iar la medic?

| CORONAVIRUS a răspuns:

Pai tratamentul îl iei pentru ca ți s-a pus un diagnostic, nu?

| ElenaDamascc explică (pentru CORONAVIRUS):

Tocmai.Dar niciun tratament nu a functionat.

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru ElenaDamascc):

Și eu am prietene care au fost la medici: unu i-a zic ca are nu știu ce altul altceva. La stomac poți sa ai hernie de disc, ulcer, gastrita sau altele. Dacă ti-a dat vreun diagnostic ce ti-am zis eu încearcă sa ții și un regim. Încearcă sa mergi la alt medic, deși știu ca cheltuiești bani, sa vezi dacă îți spune același lucru ca ai. Dacă e vorba de o bacterie, sa-i facă o antibiogramanta sa vedeți la ce medicament e sensibila bacteria.