| Altadata a întrebat:

Buna ziua,
De 2-3 ani am probleme cu stomacul în urma infectării cu bacteria helicobacter, de atunci am avut mai multe probleme cu stomacul cum ar fi gastrita, colon iritat... Am rămas cu o sensibilitate la stomac, dar am avut și perioade (6-7 luni) in care nu mai aveam nimic și puteam manca orice, dar cam in fiecare primavara vad că această durere revine.
Acum am iarăși niste dureri de stomac și urmez un tratament, cum mereu când am aceste dureri îmi scade și moralul și îmi trec gânduri mai ciudate prin cap, as vrea sa mă eliberez de unul și să vă întreb dacă în urma unei ecografii abdominale se poate depista cancerul de colon sau stomac?
Mă stresează foarte mult acest gând.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gastroenterologul i ti poate confirma daca ai cancer de stomac după endoscopie, fara endoscopie nu poate nici el sa ghiceasca, programeaza te la gastro si ei i ti fac toate investigatiile ecografie abdominala si endoscopie.

| Violleta2022 a răspuns:

Cancerul de colon si bacteria Helicobacter se hranesc cu zahar!
Daca elimini zaharul si dulciurile din viata ta, vei vedea ca te simti mai bine si nu ai sanse sa dezvolti nici un cancer.
Sanatate multa!

| Freya1 a răspuns:

Da ai făcut pana acum o endoscopie si o biopsie sa se vadă ce ai tu de fapt acolo?
Ai ținut regim?

Nu e normal sa stai mereu cu probleme din astea la stomac, si cred ca dacă ai ceva tratamentul se ia constant nu pe anotimpuri.
Mergi la un gastro pentru consult ca poți sa ai o intoleranta la ceva (cum e lactoza, glutenul etc).