| Dalmore a întrebat:

Poate fi vreo legatura intre fumat si dureri de stomac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fumatul este unul din principalii factori de risc pentru gastrita, ulcer si cancer gastric. Majoritatea fumatorilor cronici vor face, la un moment dat, o boala gastrica determinata de fumat. Fiindca acesta are efect toxic direct asupra mucoasei gastrice (induce mutatii responsabile de cancer), creste secretia acida, scade secretia de prostaglandine care au rol protector, determina o calitate mai proasta a mucusului gastric (care are si el rol protector), scade imunitatea gastrica (favorizand infectia cu Helicobacter pylori) si scade vascularizatia gastrica (ceea ce creste sensibilitatea stomacului la ceilalti factori agresivi). Asadar, cu siguranta este o legatura stransa intre durerile gastrice si fumat. De altfel, organele principale pe care le afecteaza fumatul sunt: plamanul si caile respiratorii, stomacul si vezica urinara.

| Donsavas a răspuns:

Da,este! Hiperaciditatea gastrica provoacă dureri ce au ca si cauze substanțele precum nicotina, alcoolul etc

| seularts a răspuns:

Normal. Fumatul poate afecta foarte multe organe, vase de sange si pana si sistemul nervos. Ai Internetul la varful degetelor. Fa o cautare mai abundenta asupra efectelor fumatului si o sa ramai orifiat(a)!

| siriusblack98 a răspuns (pentru seularts):

Ce inseamna orifiat? Ca nici pe google nu gasesc. Poate vrei sa spui oripilat.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru siriusblack98):

"ORIFILAT" =atinci cand Fileaza lampasul Original al DEXului.winking laughing

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru siriusblack98):

Oripilat+terifiant=orifiat happy

| siriusblack98 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Da ma ai dreptate, cum de nu m-am gandit la asta rolling on the floor Pacat ca nici DEX-ul nu s-a gandit

| seularts a răspuns (pentru siriusblack98):

Scuze, chiar nu mi-am dat seama ca am scris gresit pe moment happy

| Cristine9595 a răspuns:

Da,are legatura.dar daca te doare si cand nu fumezi mergi la medic.

| Zephyrus a răspuns:

Salut!

Bineinteles. Avand in vedere ca fumatul este nociv, deoarece contine, in prim plan, substanta activa numita nicotina, el este direct raspunzator in afectarea a mai multor parti ale organismului printre care si sistemul digestiv.

Avand in vedere ca stomacul este organul care transforma alimentele care au trecut de masticatie (proces efectual in cavitatea bucala), le transforma in substante nutritive pentru organism, iar restul sunt separate pentru eliminare.

Fumatul poate provoca arsuri gastrice dar si alte dereglari care pot duce la inflamarea esofagului, chiar in cazuri extreme la cancer al esofagului. Dar depinde si cat de sensibil este organismul fiecaruia.

Sper ca ti-am fost de folos!