| Mario1994 a întrebat:

Care sunt alimente care contin E-uri? Sau cele mai periculoase. Vreau raspunsuri adevarate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| wannabe a răspuns:

Scrie pe eticheta fiecarui produsa ce contine. Unele E-uri sunt trecut sub denumirea lor. Pentru a vedea daca un produs este sau nu periculos, cauta acel E pe Google sau intr-o aplicatie Android si iti va spune cat de periculos sau nu este.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Toate E-urile sunt mai mult sau mai putin periculoase si daunatoare. Pentru asta s-a si trecut la notarea lor in acest fel, daca s-ar fi pus denumirea chimica a substantelor in original lumea a r fi fost ingrozita si vanzarile ar fi scazut f rau. Mi-a spun Mencinicopschi.

| CuriousStuff a răspuns:

Majoritatea alimentelor pe care le gasesti in magazine contin E-uri... Poti citi pe lista de ingrediente a fiecaruia exact ce contine. Treaba cu E-urile a trecut de mult, sau revine la moda sa ne fie frica de mancare?
Daca cauti pe google "lista aditivilor alimentari periculosi" o sa gasesti sute de liste, daca vrei sa-ti ingreunezi viata, baga mare... happy
De exemplu unul dintre aditivii considerati periculosi e sulfatul de sodiu, substanta care se foloseste pe scara larga la productia vinului si se foloseste chiar si de cei care fac vin acasa "natural".

| Juviia a răspuns:

Unele inghetati

| Mario1994 explică (pentru Juviia):

Raspunsul tau e fals.

| Juviia a răspuns (pentru Mario1994):

De ce?

| nuestenimic a răspuns:

Orice produs din magazin care este ambalat o sa contina automat E-uri cam toate au si cele care nu au scris pe eticheta nu cauta in Magazine natural ca nu ai sa gasesti cam greu sa gasesti ceva natural daca vrei Alimente naturale alea trebuie sa le produci in gradina ta proprie sau de la tara