| vlad_2771 a întrebat:

Ce alimente care contin vitamina D stiti? Dar fructe? cele mai multe raspunsuri =vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://blog.valea-mare.ro/......a-noastra/
Pa, pa.

| Konata a răspuns:

Buna!
Alimente care contin Vitamina D pe care le stiu eu: Somon, lapte de vaca sau de soia, tonul, iaurtul, cerealele, ouale, ciupercile, uleiul de ficat de cod, ficatul. happy

Fructe care contin vitamina D: zmeura si prunele dar poate mai sunt.

Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vitamina D este conţinută de peştele gras, hering, sardină, somon şi untură de peşte (morun, ton, calcan), gălbenuţ de ou, unt, lapte integral şi lactate nedegresate. Vegetalele nu conţin această vitamină, zmeura prunele.
http://bebster.ro/articole/top-alimente-bogate-in-vitamina-d
Te pup!

| DDDonald a răspuns:

Somonul, laptele de vaca si cel de soia, tonul in ulei, iaurtul, cerealele