| AvalohAlyn a întrebat:

Care sunt analizele de sange care conteaza pentru inima?
Ma duc la o consultatie la un medic cardiolog si am uitat sa intreb cand am facut programarea ce analize care se fac la sange conteaza asa in mare pentru inima?
Colesterolul parca e, trigliceridele si mai ce? Stie cineva exact? Dau funda.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Colesterolul si trigiceridele sunt inutile pentru a arata starea ACTUALA a inimii, ele indica un pericol viitor; daca ai dislipidemie aceasta va forma placa de aterom pe artere. Analizele de sange uzuale nu stiu sa arate nimic direct despre inima, dar orice medic vrea sa stie starea generala a organismului pacientului.